VIJESTI

Gradiški vatrogasci za 1,5 minutu spremni za intervenciju

Od trenutka kada dobiju poziv do ulaska u vatrogasna kola i uključivanja sirene vatrogasci imaju minut i po vremena. Od toga koliko će biti brzi zavise ljudski životi zato je važno pri pozivu na broj 123 dati tačne podatke.

Rajko Drinić, komandir smjene Profesionalne vatrogasno-spasilačke jedinice Gradiška kaže da posao vatrogasca veoma izazovan. „Mi koji radimo taj posao zanmo sa čime se susrećemo na terenu i kako da odgovorimo. Sama intervencij, bilo požarna ili tehnička zahtjeva izuzetnu fizičku sposobnost, obučenost i trezvenost“, istakao je Drinić.

Na mjesto požara ili nesreće vatrogasi osim svoje spremnosti i hrabrosti moraju doći sa savremenom opremom kako bi mogli odgovoriti zadatku.

Stanoja Petrović, zamjenik starješine Profesionalne vatrogasno-spasilačke jedinice Gradiška kaže da posao vatrogasca zahtjeva stalno edukovanje i usavršavanje kako bi vatrogasci bili spremni da odgovore na različite izazove. „Naš posao je odgovoran jer mi spašavamo ljudske živote kako u požarnim intevencijama tako i za vrijeme zemljotresa, poplava ali i tehničkih intervencija u saobraćaju. U radu su nam od velike pomoći sprave i opreme koje koristimo. Zahvaljujući Gradskoj upravi grada Gradiška mi smo ove godine dobili razvalni alat koji koristimo za vrijeme saobraćajnih i drugih tehničkih intervencija“, rekao je Petrović.

Svaki izlazak na intervenciju je nepoznanica ali prema riječima vatrogasaca požari u zatvorenom prostoru su nepredvidivi.

Zahvaljujući projektu „SAFE TOGETHER“ Gradiška se može pohvaliti prvim instruktorima obuke za gašenje požara u zatvorenom prostoru u Republici Srpskoj, a jedan od njih je Veljko Cvjetković, komandir prvog odjeljenja Profesionalne vatrogasno-spasilačke jedinice Gradiška.

„Požar u zatvorenom prostoru vatrogasac mora pročitati kako bi znao kako djelovati. Ovi požari su opasni zbog manjka kiseonika, raznih goriih materija i dolazi do mnogo zapaljivih plinova i gasova koji ne izgore u potpunosti i ostaju zapaljivo a to može dovesti do eksplozije“, naglasio je Cvjetković.

Obilježavanje 4. maja kao međunarodnog Dana vatrogasaca – spasilaca ustanovljeno je na svjetskom nivou 1999. godine sa željom da se skrene pažnja na ovo izuzetno važno, ali i opasno zanimanje i oda priznanje vatrogascima na njihovoj hrabrosti i požrtvovanosti koju svakodnevno pokazuju u spašavanju ljudskih života i materijalnih dobara.

Gradiški vatrogasci ovaj dan obilježiće i akcijom dobrovoljnog davanja krvi.

YouTube player

G.Vlainić

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button