
Gradska uprava Gradiška objavila je tender za izbor konsultanta za formiranje slobodne ekonomske zone pored novog mosta u Gradišci, graničnog prelaza i carinskog terminala.
Prostorno planskom dokumentacijom za slobodnu ekonomsku zonu predviđeno je 200 hektara od ukupno 400 hektara državnog i gradskog zemljišta na tom području.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić rekao je da je opredjeljenje Republike Srpske i BiH formiranje slobodne ekonomske zone jer je Gradiška geostrateški najpodesnija za tu vrstu djelatnosti.
„Slobodna ekonomska zona je šanska da Gradiška iskoristi svoju poziciju za ubrzan privredni razvoj, za dolazak velikih investitora iz čitave Evrope i svijeta koji žele da iznesu svoje znanje i tehnologije van granice. U svijetu se pokazalo da slobodne zone imaju perspektivu“, naveo je Adžić.
Prema njegovim riječima jedna od najfunkcionalnijih na prostoru Balkana je slobodna ekonomska zona Pirot koja je mentor u implementaciji ovog projekta u Gradišci.
„To je proces koji traje godinu dana, trebaju se stvoriti i zakonodavni i regulacioni uslovi da bi se mogla formirati i razvijati slobodna zona. Raspisan je tender za izbor konsultanta koji će nas voditi, dok je savjetodavna strana grad Pirot“, pojasnio je gradonačelnik.
On je istakao da je strateški cilj svake lokalne uprave otvaranje novih radnih mjesta i nove vrijednosti na čemu se temelji razvoj te podsjetio da je Gradiška u 2021. godini uspjela prvi put da pređe broj od 11 00 zaposlenih.
Na sjednici Savjeta ministara juče je usvojena odluka o određivanju dijela carinskog područja BiH kao „Slobodne zone Trebinje“ čime je Republika Srpska dobila prvu slobodnu zonu na svojoj teritoriji.
Zvaničnici su izrazili podršku svim lokalnim zajednicama koje žele da na svojoj teritoriji formiraju slobodne zone, u skladu sa zakonskim procedurama.