
У протеклих шест година укупна улагања у опремање школа и осавремењавање наставних процеса на
подручју Градишке износе преко 1,5 милиона еура. Набављене су најсавременије ЦНЦ машине, тренажери, опрема за мехатронику, хидраулику, пнеуматику, опрема за обављање практичне наставе за област текстила. Поменута средства обезбиједио је Град Градишка, дијелом из властитог буџета те помоћ домаћих и међународних донатора.
Издвајања за ове намјене из градског буџета, увећана су за око 30 одсто те износе око 3,3 милиона КМ годишње, наводе у градском Одјељењу за развој и међународне пројекте. “У Градишци је иницирано увођење неколико нових занимања у наставни процес Републике Српске, међу којима су техничар за обраду дрвета ЦНЦ методом, техничар роботике Градишка, ЦНЦ оператер у трећм степену… То је резултат заједничког рада локалне управе, Привредног савјета и школа,” каже Дарко Врховац, начелник Одјељењу за развој и међународне пројекте.
То ставља Град у лидерску позицију у Републици Српској по усклађености образовања са потребама привреде. Такође, ученици који настављају школовање на високошколским установама, осим теорије, имају и завидно знање у пракси.
“Опредјељење градске управе је да додатно ради на унапређењу сарадње са свим привредним колективима, али и да настави опремање школа и осавремењавање образовних процеса. Опремање кабинета најсавременијом оперемом у складу са потребама градишке привреде, представља приоритет у образовању у градишким средњим школама,” сматра Дарко Врховац. У Техничкој школи, која има завидно искуство и добре резултате у образовању кадрова у складу са потребама тржишта и локалних предузећа
наглашавају да су њихова искуства веома добра.
“Уписујемо занимања неопходна нашој привреди. Практичну наставу стављамо на прво мјесто. Све више ученика, осим у школским радионицама и кабинетима, практична знања стиче у предузећима. Већина, након стицања диплома, ту остаје да ради. Тиме циклус завршавамо циклус од ђачке клупе до радног мјеста,” казао нам је Владо Томић, директор Техничке школе. Идентична искуства имају и у Средњој стручној и техничкој школи, гдје примјењују исте принципе образовања. Резултати таквог рада су видљиви а интересовање за упис ученика у производна занимања у области информатике, прераде дрвета, метала, су све већа.
Усклађивањем образовања са потребама тржишта, градска управа настоји да што ефикасније ријеши и питање незапослености. На евиденцији Завода за запошљавање у граду на Сави, све је мање особа чија занимања нису тражена. Градска управа је, осим редовног образовања у школама, такође иницирала различите видове преквалификације, доквалификације и оспособљавања. Тај процесс је највећим дилеом финансира новцем домаћих и међународних донатора, са основним циљем да незапослени овладају знањима и вјештинама неопходним градишким привредницима.
“Град је израдио и усвојио Стратегију образовања и запошљавања за наредних седам година. Занимања која ће бити на тржишту рада за десет година нама су данас непозната, зато наши образовни процеси морају резултирати излазним профилима ученика који знају критички размишљати и логично закључивати.
Сајамска искуства
Градишке средње школе, међу више од 100 излагача, представиће се и на овогодишњем, међународном Сајму привреде, пољопривреде, туризма и образовања, крајем априла. За наше ученике то је прилика да сазнају практична достигнућа у примјени модерних технологија, упознају суштину појединих дјелатности и
препознају своје могућности у различитим секторима, сматра Владо Томић, директор Техничке школе која је и прошле године, била учесник на првим сајамским данима у Градишци.
Милан Пилиповић
