
Да дигиталну трансформацију и напредак треба да прати и аграрни сектор , сложили су се учесници панел дискусије „Прецизна пољопривреда и дигитализација: Глобални трендови и перспективе Републике Српске“, која је одржана у оквиру Трећег међународног сајма у Градишци.
Горан Бурсаћ, помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске рекао је да је Влада Српске препознала значај дигитализације и да је дигитализован већи број услуга које ресорно министарство пружа пољопривредним произвођачима. Бурсаћ је издвојио платформу етФАРМ за праћење и управљање усјевима, софтвер који се користи у ресору шума, ветеринарски информациони систем и информациони систем савјетоване службе. Он је додао да су обезбијеђени услови и за покретање информационог система Агенције за аграрна плаћања.
Продекан Пољопривредног факултета Бања Лука проф. др Бранимир Њежић рекао је да факултет препознаје глобалне актуелне трендове, попут дигитализације и паметне пољопривреде и додао да је на Пољопривредном факултету основан нови студијски програм пољопривреде у којем се налазе предмети из области дигитализације и нових технологија.
Осврт на процес дигитализације у аграрном сектору, кроз примјере добре праксе, дао је Петар Нинић маркетинг менаџер компаније „Рапић“ д.о.о. Градишка. Нинић је рекао да компанија интензивно ради на модернизацији и дигитализацији и подсјетио да, захваљујући увођењу софтвера, комерцијална служба сву продају обавља дигитално.
С.В.