
Srpska pravoslavna crkva i vjernici danas proslavljaju praznik prepodobnih Zosima i Jakova Tumanskog.
U ljetopisu manastira Tumane, gde se čuvaju njihove mošti, zapisani su mnogi slučajevi čudesnih iscjeljenja.
Za njihov dan u pravoslavnom kalendaru uzima se 21. avgust, kao datum kada je 1992. godine usvojena odluka Sabora SPC da se među srpske svece unesu imena devetorice Sinaita, među kojima i Zosim Tumanski. Naziva se ujedno i Zosimom Sinaitom, jer pripada grupi monaha isihasta koji su u vrijeme kneza Lazara naselili Srbiju.
Istog datuma, 21. avgusta, slavi se i novi svetac – prepodobni otac Jakov. Mada je sahranjen 1946. godine na monaškom groblju u Tumanu, svetost njegovih moštiju nedavno je otkrivena, a narod im se jednako moli za pomoć i isceljenje. Od 2017. godine, kada je kanonizovan na redovnom zasedanju Svetog Arhijerejskog sabora, Srpska pravoslavna crkva ga proslavlja kao svetitelja – prepodobnog Jakova Novog Tumanskog. Kao datum proslavljenja određen je 21. avgust (8. avgust po julijanskom kalendaru), kada se proslavlja i Sveti Zosim Tumanski.
Pretprošle godine je, tokom uređenja zaostavštine mati Serafime iz Zgodačice, pronađena i fotografija Svetog Jakova Tumanskog što je konačno donijelo saznanje o tome kako je ovaj svetitelj zaista izgledao. Manastir Tumane, iz godine u godinu pohodi sve veći broj vjernika, koji traže izlječenje moleći se tumanskim iscjeliteljima – Svetom Jakovu i Svetom Zosimu.
Kako je manastir dobio ime
Po predanju, Miloš je prilikom lova nehotice ustrijelio pustinjaka Zosima. Tako teško ranjenog Miloš ga je ponio u svoj dvor u mjestu Dvorište da mu se ukaže pomoć. Starac Zosim, osjećajući svoj kraj reče Milošu: „Tu mani i ostavi me da tu umrem.“ Na mjesto gde starac izdahnu Miloš ga sahrani i nad grobom podiže crkvu, odnosno manastir koji se i danas zove Tuman.
Ka skromnom kivotu sa čudotvornim moštima svetitelja, pod kupolama tumanske crkve posvećene Svetom arhangelu Gavrilu, svakodnevno pritiču mnogobrojni vjernici sa mukom i bolom, a od njega odlaze podignuti novom nadom, a često i iscjeljenjem.
Arhimandrit Dimitrije Plećević, iguman manastira Tumane, ističe da poslednjih godina manastir zauzima važno mjesto ističući da hiljade ljudi pohode manastir kako bi se pomolili nad moštima svetaca.