VIJESTIGradiškaDRUŠTVOSvijet

Danas je „SVJETSKI DAN FOLKLORA“

Unesko ga je proglasio u znak sjećanja na dan kada je Vilijam Tomas 1846. prvi put upotrijebio riječ “folklor“.

Folklor je skup tradicionalnih kulturnih izraza jednog naroda, kao i disciplina koja je odgovorna za izučavanje istog . Riječ, kao takva, je anglicizam koji se formira s riječju folk, što znači „ljudi“, i lore, što prevodi „naslijeđe“.

Folklor izraz je kulture u svim njenim manifestacijama: zanatima i narodnoj medicini, usmenoj istoriji, legendama, šalama i izrekama, muzici i plesu, vjerovanjima i praznovjerjima, kao i određenim obredima i običajima, između ostalog.

Kao takav, folklor je dio kolektivnog nasleđa zajednice, koja se vijekovima spontano razvijala i prenosila usmeno s koljena na koljeno. Otuda je folklor temeljni dio kulturnog identiteta naroda ili nacije.

Pojam folklor osmislio  je britanski antikvar Vilijam Tomas  1846. godine kako bi upućivao na ono što je u to vrijeme bilo poznato kao ‘popularne starine’.

Za proslavu folklora i kulturnog izražavanje naroda, Unesko (Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu) imenovala je 22. avgust svake godine kao Svjetski dan folklora.

O Folkloru u Gradišci razgovarali smo sa Predsjednikom KUD-a Kolovit Mirkom Borjanovićem koji je rekao :

„Danas je sve manje folklornih društava koja mogu opstati, na žalost svi smo osjetili uticaj pandemije. U Gradu je aktivno nekolicina društava koji su uspijeli da opstanu.Svi smo tu kako bi prvenstveno sačuvali dio naše bogate tradicije. Svima je poznato da je osnov svakog KUD-a igranje tradicionalnih igara, učenje djece,mladih i odraslih igranju kola, pjevanje pjesama, sviranje i neizostavan dio da bi to sve bilo kompletno je narodna nošnja.Teško jeste, ali evo uz veliki trud i zalaganje članova ima, može se raditi i funkcionisati. Sve to je propratno učešćem na mnogim festivalima,gdje se trebamo predstavljati igrama našeg kraja i naše republike jer drugačije ne smije biti. U društvima se održavaju svakodnevno probe od najmanjih uzrasta da odraslih ljudi. U našem društvu je pored učenja igara i pratećih elemenata, razvijena i svijest o očuvanju originalnih narodnih nošnji, rekonstrukcije istih kroz radionice i uključivanje svih u rad. Takođe kroz pjevačke grupe čuvamo i naše tradicionalne pjesme.“

Na području grada ima nekoliko KUD-ova:Mirkovo kolo-Vrbaška, Petar Kočić-N.Topola, Kozara-G.Podgradci, Dukati-Laminci, Rogolji-Rogolji, Lepa Radić-Kočićevo, Behar-Dubrve….

R.Kalabić

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Također pročitajte
Close
Back to top button