Ћорић: Правац према Србији – стратешки приоритет Српске

Нама су стратешки најзначаније дионице, које нас воде према Србији. То је стратегија Републике Српске, њених званичника, првенствено предсједника Милорада Додика и ми, са своје стране смо, на неки начин, дужни да ту стратегију и спроводимо у дјело, поручио је то в.д. директора Јавног предузећа „Аутопутеви Републике Српске“ д.о.о. Бања Лука Недељко Ћорић у интервјуу за „Бизнис клуб“ АТВ, додавши да је „национално најважнија ствар да се квалитетном и модерном инфраструктуром повежемо са Србијом, да наше међусобне братске односе прати и инфраструктура“.
„Док смо градили ауто-путеве, који воде ка Федерацији БиХ и Хрватској, имали смо подршку међународне заједнице и њихових финансијских институција. Када смо кренули да градимо ауто-путеве ка Србији, та помоћ нам је ускраћена“, истакао је Ћорић, рекавши да европске банке нису спремне да финансирају ауто-путеве, који воде ка Србији, тако да те пројекте „морамо да финансирамо сами и уз помоћ наших пријатеља“.
Ћорић је нагласио да се већ увелико ради на првој дионици будућег ауто-пута Београд – Бања Лука, на правцу од Раче до Бијељине, те да би у другој половини следеће године тих 20 километара требало да буде пуштено у саобраћај, уз нови интегрисани гранични прелаз између БиХ и Србије.
Ових дана требало би да буде потписан споразум о финансирању изградње дионице од Бијељине до Брчког, дуге 17 километара, који ће градити огранак кинеске жељезничке компаније, са сједиштем у Бањој Луци, као и домаће компаније, као подизвођачи.
„Том дионицом долазимо до границе Брчко Дистрикта, гдје нажалост стајемо, јер локалне власти још нису дефинисале трасу кроз територију Дистрикта, али ни начин изградње ауто-пута кроз Брчко. Нудили смо нека рјешења, али је остало да се они међусобно договоре и одлуче о свему томе и сигурно неће моћи одуговлачити с тим, биће притиска од људи, који живе у Дистрикту, јер нико не жели да остану „пусто острво“ преко којег неће проћи ауто-пут“, сигуран је Ћорић, који је подсјетио да је уговорена и дионица од Вукосавља до Брчког, те да се интензивнији радови на том градилишту очекују у овој години.
На том правцу, подсјетио је он, остало је да се уговори само још дионица ауто-пута на Коридору Пет ц, од Вукосавља до Јоховца, гдје би се везала на већ изграђени ауто-пут
„9. јануар“ Бања Лука – Добој. Првобитно је, додао је Ћорић, постојао интерес Европске инвестиционе банке да финансијски подржи реализацију овог пројекта, али због одређених политичких разлога, промијенили су став и суспендовали све даље активности. Према Ћорићевим ријечима, постоје одређена интересовања других инвеститора да реализују тај пројекат, чак и заинтересовани партнери, који би ту дионицу градили под концесијом, тако да ће Република Српска ускоро донијети коначну одлуку о моделу изградње. Тиме би, казао је он, комплетна траса ауто-пута Београд – Бања Лука била уговорена и у предвиђеном року изграђена.
Ћорић је говорио и о активностима на градилишту друге дионице Коридора Пет ц, такозване Добојске обилазнице, као и о напретку радова на дионици ауто-пута Бања Лука – Приједор, који гради кинески партнер, путем концесије, а ЈП „Аутопутеви Републике Српске“, у сарадњи са другим институцијама, ради на рјешавању имовинско – правних послова на комплетној траси.
На питање када ће грађани Републике Српске моћи да путују ка земљама Европске уније преко новог моста у Градишци, Ћорић је подсјетио да је Српска, са своје стране, урадила све што је било до ње како би тај путни правац што прије био у употреби. Мост је, подсјетио је он, изграђен прије три године, остало је да Хрватска са своје стране изгради нови гранични прелаз и приступну саобраћајницу.
За ЈП „Аутопутеви Републике Српске“ и Републику Српску нови гранични прелаз значиће много, јер ће смањити гужве на постојећим границама, појачаће фреквенцију саобраћаја на ауто-путевима, али ће створити и нове пословне прилике у локалним заједницама, које гравитирају и граничном прелазу и ауто-путу, наводи се у саопштењу Јавног предузећа „Аутопутеви Републике Српске“ д.о.о. Бања Лука.
Ћорић је говорио и о погодностима, које ЈП „Аутопутеви Републике Српске“ припремају за своје кориснике, с посебним нагласком на увезивање система електронске наплате путарине са Србијом. Систем је успјешно прошао све тестне фазе и, према Ћорићевим ријечима, сви корисници ЕНП услуге из Српске ускоро ће своје ТАГ уређаје, путем мобилне апликације, моћи увезати са Србијом и несметано путовати, без стајања на наплатним станицама. Он је подсјетио да корисници из Српске једним ТАГ-ом већ плаћају путарину у Српској и ФБиХ, а послије увезивања са Србијом, очекује се повезивање и са системом у Хрватској.