Банане успијевају у Градишци!

Банане посађене у двориштима бројних Градишчана ове године су имале плод.
Узгој банана није захтијеван, треба им много сунца и редовно залијевање. Градишчани их саде у својим двориштима као декорацију мада посљедњих година банане имају плодове. Ипак због неповољне климе, плод не сазори већ се сасуши. Да би банане родиле и плод дозрио потребна је висока влажност ваздуха и да током цијеле године температура не буде нижа од 10 степени Целзијусових, што је одлика тропских регија.
Дрво банане изузетно брзо расте, за само неколико мјесеци може достићи висину између 6 и 7 метара, а може се гајити и у саксији на балкону. Ове године банане су родиле, али плодови ни овај пут нису достигли величину и зрелост банана на које смо навикли виђати у продавницама.
Дрво банане практично рађа тек послије треће године и након тога се сасуши, али из његовог коријен одмах ничу нови изданци и на тај начин се биљка обнавља и размножава.
Како је у питању тропска биљка, да би се сачувала преко зиме неопходно је припремити за презимљавање. Прије првог мраза потребно је посјећи лишће, а само дрво скрати на 1 до 1,5 метара висине како би се лакше утоплило. Стабљику је потребно обложите сламом или стиропором како би се направила топлотна изолација. Преко тога се додатно обложи најлоном. Обавезно је потребно покрити и врх биљке како влага и хладноћа не би могли допријети до ње. Овако заштићено дрво без проблема ће преживјети зиму без оштећења.
Банане су слатко тропско воће карактеристичног мириса и окуса. Раширене су свуда по свијету, а за наше здравље су добре због високог удјела калија, витамина и дијеталних влакана.
Банане помажу код срчаних и пробавних болести, одржавају здравље бубрега и побољшавају концентрацију.
Г.Влаинић