
Na okruglom stolu u organizaciji Rektorata Univerziteta u Banjaluci povodom predložene Rezolucije u Srebrenici akademska zajednica Republike Srpske se oglasila sljedećim zaključcima:
- Najoštrije se osuđuje pokušaj zloupotrebe Ujedinjenih nacija, a naročito Generalne skupštine, od strane pojedinih članica Ujedinjenih nacija i interesnih grupa u vezi sa najavljenom Rezolucijom o Srebrenici, a koja pretenduje da srpskom narodu i Republici Srpskoj nametne kvalifikaciju genocidnog naroda i za genocid odgovornih subjekata. Akademska zajednica Republike Srpske čvrsto je opredijeljena da ne dozvoli proces dezintegracije i ukidanja Republike Srpske putem stigmatizacije njenog nastanka metodama kulturnog, političkog ili simboličkog konstruisanja novih narativa.
- Pozivaju se sve države članice Ujedinjenih nacija, kao i međunarodne organizacije, da se upoznaju sa relevantnim istorijskim činjenicama o dešavanjima u Srebrenici u skladu sa najvišim etičkim i naučnim principima i da zauzmu objektivan stav prema pitanju građanskog rata u Bosni i Hercegovini, a naročito prema klasifikaciji pojedinih događaja u periodu od 1992. do 1995. godine.
- Podsjeća se na to da građanski rat u Bosni i Hercegovini predstavlja veliku tragediju za sva tri konstitutivna naroda (Srbe, Hrvate i Bošnjake) i da je doveo do stradanja preko 100.000 ljudi na svim zaraćenim stranama, što uključuje i preko 30.000 žrtava srpskog naroda srebreničke regije i Podrinja, kao i cijele Bosne i Hercegovine.
- Pozivaju se sve države članice Ujedinjenih nacija da preispitaju stvarne motive usvajanja jednog ovakvog dokumenta, te upozorava na sveobuhvatne posljedice koje bi eventualno usvajanje Rezolucije o Srebrenici proizvelo na međunarodnom planu. Pored ovoga, usvajanje ovakvog dokumenta reflektovaće se i na odnose između konstitutivnih naroda u BiH stvaranjem atmosfere nepovjerenja i animoziteta, te dodatno produbiti politička kriza u kojoj se BiH već godinama nalazi. PoveljaUjedinjenih nacija obavezuje vas da čuvate svjetski mir, štitite ljudska prava, promovišete vladavinu prava i demokratiju i da poštujete prava suverenih naroda.
- Skreće se pažnja na pokušaje revizije istorije u XX vijeku, naročito od strane onih država članica UN koje su počinile najveća zlodjela prema civilnom stanovništvu, pa i zločin genocida, i podsjeća sve države članice Ujedinjenih nacija da su nad srpskim narodom tokom Prvog svjetskog rata izvršeni masovni zločini, a tokom Drugog svjetskog rata genocid, koji ga je svrstao u red najvećih stradalnika.
- Naglašava se da će se u narednom periodu kroz naučni rad još aktivnije uključiti u rasvjetljavanje događaja iz građanskog rata u BiH s ciljem istinitog prikaza ratnih dešavanja.
RTVG