VIJESTIGradiškaDRUŠTVO

Zgrada Muzičke škole – važan istorijski objekat u Gradišci (FOTO) (VIDEO)

U toku je rekonstrukcija jednog od značajnih istorijskih objekata u Gradišci, u kome se već dvije decenije odvija osnovno muzičko obrazovanje.

Osnovna muzička škola „Branko Smiljanić“ u ovom objektu, starom gotovo cijeli jedan vijek, radi od 2003. godine. Velelepno zdanje, na najatraktivnijoj lokaciji u gradu, bilo je u vlasništvu više imućnih porodica. Prema raspoloživim podacima, o kojima nam govori Bojan Vujčić, direktor gradiškog Muzeja, kuću je izgradila porodica Džinić, u vrijeme kada je građen savski kej, od 1903. do 1906. godine. „Ragi-beg Džinić, najbogatiji zemljoposjednik u BiH, je na najljepšem mjestu, Korzu, sagradio kuću koja je, pored zgrade Vijećnice i Hotela „Kajzer“, danas jedini objekat preostao iz tog perioda“, naglašava Vujčić. Dalje saznajemo da je prije Prvog svjetskog rata, u kući počela raditi Agentura Pere Todića, poznate trgovačke porodice u ovom kraju. Nasljednici Pere Todića će 1918. godine kupiti kuću od sina Ragi-bega Džinića i u njihovom vlasništvu ostaće narednu deceniju. Sljedeći vlasnik ovog zdanja je obućar Vlado Bilbija, koji u njoj ostaje do 1941. godine, kada biva protjeran u Srbiju. Nakon povratka, ostaje mu sprat objekta, a prizemlje kuće mu je, pojašnjava Vujčić, oduzeto nacionalizacijom.  Kasnije će u tom dijelu poslovati Narodna banka, a onda i Katastar. U jednom periodu, Katastar je uporedo radio sa Osnovnom muzičkom školom, koja se u objekat useljava 2003. godine. Nekoliko godina kasnije, Katastar je izmješten na drugu lokaciju, a prostorije, koje je trebalo u potpunosti renovirati, doijeljene su na korišćenje Muzičkoj školi.

Kompletan objekat danas je u vlasništvu Grada, koji se opredijelio da objekat, stavljen na raspolaganje Osnovnoj muzičkoj školi „Branko Smiljanić“, u potpunosti rekonstruiše. Direktor Škole Ivan Ristić kaže da se trenutno radi na sanaciji krova, a kasnije će uslijediti  postavljanje fasade. Od unutrašnjih radova, najznačajnijima smatra opremanje sale, ali i osposobljavalje sistema grijanja u svim prostorijama, te zamjenu podova.

Muzičko obrazovanje na području Gradiške datira od polovine prošlog vijeka, zahvaljujući muzičkom pedagogu Branku Smiljaniću koji je,  u tom periodu, sa porodicom došao u Gradišku.  Branko je predavao violinu, a njegova supruga Tatjana klavir i solfeđo. Na žalost, porodica Smiljanić, čija je ćerka uvažena beogradska primadona Radmila Smiljanić, nije se dugo zadržala u Gradišci, ali je Škola, u čast začetnika muzičkog obrazovanja na ovom području, ponijela njegovo ime. Muzičko obrazovanje učenika zatim se nastavlja kroz rad Područnog odjeljenja banjalučke Muzičke škole, u prostorijama Narodnog univerziteta, a onda i OŠ „Braća Ribar“, sve do 2002. godine kada je osnovana OMŠ „Branko Sminjanić, koja će godinu kasnije useliti u današnje prostorije i početi sa radom.

U protekle dvije decenije, Škola se razvija i ostvaruje zapažene rezultate. „Prve godine upisali smo 120 učenika, danas obrazujemo dvjesto učenika više. Pored klavira, harmonike i gitare, otvorili smo odsjeke violine, flaute, violončela, solo pjevanja, klarineta, saksofona“, dodaje Ristić. Rezultati rada ove ustanove postali su prepoznatljivi kako na domaćoj, tako i međunarodnoj sveci.  Unazad nekoliko godina, po broju osvojenih nagrada učenika na republičkom nivou, gradiška Muzička škola je druga, odmah iza banjalučke Škole „Vlado Milošević“.

Sanja T.

YouTube player

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button