
У воћњацима у градишком Поткозарју у току је берба раних сорти брескви, шљива и крушака, чији је род, у односу на просјечне вишегодишње приносе, подбацио за 50 и више одсто.
Према ријечима Огњена Петровића, пољопривредног инжењера у Ресору за пружање стручних услуга у пољопривреду, коштичаво воће је највише страдало током прољетних мразева, крушке нешто мање, па воћари очекују да ће ефекте генерално лоше производне годину ублажити за сада задовољавајући род јабука.
У Поткозарју родом шљива и брескви могу бити задовољни само ријетки воћари, као што је предсједник Удружења воћара Републике Српске Драгоја Дојчиновић, на чијем воћњаку у Доњим Подградим су брескве доста добро родиле и имају добар квалитет, те Ненад Мирјанић из Турјака, код кога је род шљива доста испод просјека, али уз добру цијену може бар да покрије трошкове производње.
Мирјанић је истакао да је цијена ранијих сорти била од 2 до 2,5 КМ, да очекује добру цијену и каснијих сорти које иду за конзум, те да многи већ сада зову и нуде преко 1,5 КМ за килограм шљива за ракију.
Дојчиновић је рекао да ће доста убраног воћа бити продато као конзумно, због високе потражње и цијене, али да потрошачи треба да знају да су произвођачке велепродајне цијене јефтиније за два до три пута у односу на малопродају.
Дојчиновићев син Михајло, који се бави производњом свјеже цијеђени воћних сокова, сматра да ће несташица воћа и његова висока цијена бити велики проблем за прерађиваче.
Он је додао да настојати да преради довољно воћа и задовољи захтјеве својих купаца, али да ће цијана цијеђеног воћног сока бити виша бар за десет одсто.
М.М.
