ВИЈЕСТИ

У Градишци представљена монографија и црквено појање Карловачке богословије

Монографија Карловачке богословије поводом 230 година од оснивања Карловачког богословског училишта представљена је у Културном центру Градишка. Уз промоцију монографије одржан је и концерт хора Карловачке богословије чији су чланови, ученици богословије, извели духовне и родољубиве пјесме домаћих и страних напјева.

Професор Карловачке богословије Станко Лакетић рекао је да је Карловачка богословија кроз своју бурну историју и богату традицију бројала око 3 500 ученика од којих су многи  знаменити патријарски, епископи, свештеници и свештеномонаси.

„Монографија жели да сачува спомен на историју, али и садашњост. У свом броју школа истиче 250 професора и више од 50 управитеља овог знаменитог училишта“, навео је Лакетић и подсјетио да су многи свештеници бањалучке епархије били ученици Карловачке богословије.

Он је рекао да је прије 60 година Карловачка богословија поново обновљена захваљујући великом труду и залагању патријарха Германа који је и сам био ученик богословије у Сремским Карловцима.

„Тада смо имали само двије богословије Српске православне цркве, Београдску и Призренску, а биле су велике потребе јер су на стотине свештеника страдали током Другог свјетског рата“, подсјетио је Лакетић.

Архијерејски намјесник градишки, протојереј ставрофор Гојко Слијепчевић рекао је да је Карловачка богословија изњедрила на хиљаде црквених посланика.

„Радостан сам да поздравим све вас који сте се сабрали са жељом да кроз промоцију монографије Карловачке богословије подржите велики јубилеј. Кроз саборност Цркве и литургијски живот изражавамо потребу за свенародним јединством које се остварује под омофором Светог Саве“, навео је Слијепчевић и нагласио да су ту сви који су се у временима школовања трудили да понесу бреме узвишене свештеничке службе.

Посебна пажња од настанка богословије до данас посвећена је српском црквеном појању. Према ријечима реномираних музиколога Карловци су мјесто које је сачувало појање српске Цркве у свој својој чистоти, правилности и изразу.

Српска Православна богословија Светог Арсенија у Сремским Карловцима представља једну од најстаријих и најважнијих образовних установа код Срба. Баштини традицију богословског образовања у Сремским Карловцима, које датира од времена оснивања Клирикалног училишта 1749. године.

Богословија у Сремским Карловцима једна је од седам богословија Српске православне цркве у Србији и иностранству.

С.Суботић Цумбо

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button