ВИЈЕСТИГрадишкаДРУШТВО

Родитељи-његоватељи траже измјену Закона о дјечијој заштити

Удружење родитеља „Глас тишине“ из Бањалуке и Удружење за помоћ „МНРЛ“ из Градишке покренули су иницијативу с циљем измјене и допуне Закона о дјечјој заштити, захтијевајући да сви родитељи, чија дјеца имају 100 одсто тјелесно оштећење, остварују право родитељ-његоватељ, иако су им дјеца корисници дневних центара или су укључена у образовни систем.

Дјеца са сметњама су, како су навели, несамостална за живот и морају бити под надзором 24 часа дневно, што значи да мајке тешко могу да остваре радни однос, због чега, између осталог, траже и да родитељима буду уплаћени доприноси. Осим тога, од надлежних траже да се законским рјешењем избрише граница од 30 година старости дјетета, за родитеља његоватеља, као и да накнада буде трајна.

Предсједница удружења „Глас тишине“ Валентина Стојић истакла је да се родитељима статус родитеља-његоватеља укида, јер им дјеца похађају школу или су корисници дневног центра.

– Ако дијете борави и сат времена у школи или дневном центру, родитељ губи тај статус, а остала 23 часа борави у кући. Ми не можемо да се запослимо, јер смо уз њих 24 часа дневно – казала је Стојићева, додајући да је укидањем овог статуса родитељима, који 24 часа брину о дјетету, јер захтијева потпуну туђу његу и помоћ, доведена у питање и егзистенција читаве породице. Од надлежних траже, истиче она, да престану да их игноришу и да дјецу са сметњама у развоју, како каже, више не дискриминишу због здравственог стања и инвалидитета.

Према ранијим наводима Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске, дјеца са сметњама у развоју и особе са инвалидитетом у Српској највећи дио својих права, на основу Закона о социјалној заштити, остварују током цијелог живота, односно и након 30. године.

– Српска је међу првима увела право накнаде родитељу-његоватељу или његоватељу, управо препознајући потребе најосјетљивијих категорија. Дјеца чији родитељи нису његоватељи нису ускраћена за подршку – истакли су у министарству.

Глас Српске /С.М.

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Такођер прочитајте
Close
Back to top button