
Дан града – 24. април најзначајнији је датум за Градишку, дан када се сјећамо ослобођења града након четири године страдања у Другом свјетском рату, али и свих жртава у протеклим ратовима за слободу, изјавио је новинарима градоначелник Градишке Зоран Аџић, након полагања вијенаца на споменике погинулим борцима и цивилима у Другом свјетском и Одбрамбено-отаџбинском рату.
Аџић је рекао да су грађани Градишке поносни на своју слободарску историју и да на темељима остварене слободе желе да граде и развијају свој град и Републику Српску.
„Градишка је отворен града за све људе добре воље и привреднике који желе да развијају град“, нагласио је Аџић.
Осврћући се на чињеницу да је у Другом свјетском рату страдала трећина становништва Градишке, око 16.500 цивила и бораца, те да је у Одбрамбено-отаџбинском рату погинуло 613 градишких бораца, Аџић је нагласио да је лицемјерно проглашавати геноцидним Србе над којима је почињен неоспоран геноцид.
„Срби су увијек стајали на страни правде и слободе и на страни оних покрета који су се борили за слободу свог, али и других народа. Градишка је и данас примјер мултиетничности и међурелигијске сарадње“, закључио је Аџић.
Предсједник Градског одбора СУБНОР-а Градишка Никола Крагуљ истакао је да је Други свјетски рат био најтрагичнији за српски народ у Градишци, те да је због тога дан ослобођења 24. април 1945. године најзначајнији датум у градишкој историји.
„Слобода српског народа била је угрожена и у Одбрамбено-отаџбинском рату, али смо се и тада изборили и остали примјер слободарског народа“, додао је Крагуљ.
Вијенце и цвијеће на централни споменик жртвама Народноослободилачког рата, бисте народних хероја, спомен-костурницу и споменик погинулим борцима у Одбрамбено – отаџбинском рату положиле су делегације СУБНОР-а, Града Градишка, представници републичких институција, Градске борачке организације и Организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила и других организација проистеклих из претходних ратова, те представници политичких партија.
М.Малешевић
