Одлуке бањалучког Окружног суда о расподјели пољопривредног земљишта у Градишци преиспитиваће Врховни суд Републике Српске (ВИДЕО)

Градоначелник Градишке Зоран Аџић одржао је данас конференцију за медије поводом Одлуке Окружног суда у Бањалуци којом је поништено 25 одлука Скупштине Града Градишка о додјели у закуп 414 хектара пољопривредног земљишта на подручју Градишке.
На поступак Окружног суда Бањалука Град Градишка је реаговао подношењем захтјева за њиховим преиспитивањем, као и подношењем кривичних пријава против предсједнице Управног одјељења Окружног суда Бањалука Мире Дошеновић и Н.Н. лица и апелацијом ВСТС-у за преиспитивањем рада судија.
Аџић је подсјетио да је ријеч о пресудама на основу 25 од 27 тужби фирме „Агроекспорт компани“ из Градишке, којој је концесиони уговор на предметно земљиште истекао у септембру 2022. године, те нагласио да су Градска управа и Скупштина Града Градишка све процедуре за додјелу пољопривредног земљишта у закуп и Јавни позив спровели на законит начин и уз сагласност Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и Правобранилаштва Републике Српске.
Аџић је навео да је након завршеног првог Јавног позива, уговоре о закупу око 3.600 хектара земљишта потписало 259 пољопривредника, који се баве производњом хране за даљу пољопривредну производњу, а да се један дио односи на парцеле које су биле под концесионим уговором који је истекао и које наведена фирма није обрађивала седам година.
Аџић је истакао да фирма „Агроекспорт компани“ није ни могла да поднесе тужбу против Скупштине града, јер ни на који начин није учествовала и конкурисала за додјелу земљишта, те да је због сумње на незаконит утицај код доношење пресуда поднесена кривична пријава против предсједнице Управног одјељења Окружног суда Бањалука.
Правни заступник Града Градишка, адвокат Александар Сајић рекао је да је предсједница Управног одјељења Окружног суда Бањалука 19. априла ове године потписала Правно схватање према којем треба усвојити све тужбене захтјеве фирме „Агоекспорт компани“, што је прихватило свих седам судија који су донијели идентичне одлуке. Сајић је истакао да је то чист примјер утицаја на судије и да су кршене и друге процедуре везане за поступак. Он је додао да пољопривредници који су добили наведено земљиште у закуп неће сносити никакве посљедице и могу да обрађују земљиште до окончања поступка.
Пољопривредник из Церовљана Илија Николић рекао је да је земљиште, које је добио у закуп, важно за опстанак његовог пољопривредног газдинства и даљи развој, као и за сва мала и средња пољопривредна газдинства која су такође добила спорне парцеле.
„Уколико останемо без тих парцела бићемо принуђени да идемо у иностранство а земљу нека онда обрађују судије“, закључио је Николић.
М.М-С.В.
