Obilježeno 29 godina od egzodusa Srba iz zapadne Slavonije – zločina za koji niko nije odgovarao

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas U Gradišci na obilježavanju 29 godina od egzodusa Srba iz zapadne Slavonije u hrvatskoj akciji „Bljesak“, da paraju riječi da za zločine niko nije odgovarao. Dodik je istakao da je to bio pokret etničkog čišćenja. „Bio je to težak udar za jedan narod koji je najviše nastradao“, naveo je Dodik.
Vicekonzul u Generalnom konzulatu Srbije u Banjaluci Dejan Zafirov istakao je da Srbija nikada nije nipodaštavala tuđe žrtve i da će uvijek težiti pravdi. „Rane nakon toliko godina nisu zacelile, a nove se otvaraju iznova“, rekao je Zafirov.
Predsjednik Udruženja Srba protjeranih iz zapadne Slavonije Krsto Žarković istakao je da je u prvom egzodusu 1991. godine prostor zapadne Slavonije napustilo 68.000 Srba pod pritiskom hrvatskih snaga, da su u periodu 1991. do 1995. godine ubijene 1244 osobe, a da je 1. maja 1995. godine izvršena agresija na srpsku oblast Zapadna Slavonija u sastavu Republike Srpske Krajine, u vrijeme kada je ova oblast bila pod zaštitom UN. U hrvatskoj zločinačkoj akciji „Bljesak“ za samo 36 časova protjerano je 15.000 Srba, ubijeno 283 Srba, od kojih 107 civila među kojima i 12 djece.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić istakao je da je za Srbe iz zapadne Slavonije put spasa na rijeci Savi postao put nasilja i smrti i da je to najveća opomena, te da su danas potrebni jedinstvo i jačanje Republike Srpske i njenih institucija. „Ovo je najveća opomena da trebamo biti budni uvijek i da buduće generacije grade mostove suživota i vodeći računa o identitetu“, istakao je Adžić i dodao da saradnju sa dobronamjernim ljudima ne isključujemo.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković istakao je u obraćanju da je važno da se podrži projekat vizuelnog arhiva srpskog stradanja jer svijet treba da vidi kolektivnu srpsku žrtvu i da su Srbi ti koji gledaju u budućnost. On je dodao da će Grad Banjaluka zajedno sa institucijama Srpske napraviti zajedničko spomen obilježje i projekat vizuelnog arhiva srpskog stradanja.
Vijence su na spomen-obilježje u Gradišci položili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić, delegacija Narodne skupštine Srpske, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH, vicekonzul Konzulata Srbije u Banjaluci, srpski predstavnici u institucijama BiH, rukovodstvo Gradiške i susjednih gradova i opština.
Vijence su položile i porodice Srba stradalih u zapadnoj Slavoniji, te predstavnici Udruženja Srba protjeranih iz zapadne Slavonije, udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, delegacija Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, te predstavnici gradskih udruženja i građana.
G. Vlainić