
Povodom 32. godišnjice osnivanja Lake pješadijske brigade Gradiška i 19. pješadijske srbobranske brigade, danas je u Gradišci služen parastos i položeni vijenci na Centralno spomen-obilježje poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Ratni komandant „Gradiške brigade“, general Boško Gvozden rekao je da i danas, poslije 32 godine, koliko je prošlo od formiranja brigade, srpski narod treba zaštitu, složnost i jedinstvo. “I danas rat bukti novim oružjem, koji se zove rezolucija. Prijetnje su ogromne i više nego ikad potrebni su nam sloga i jedinstvo“, istakao je Gvozden. On je podsjetio da je Laka pješadijska brigada Gradiška formirana 12. juna 1992 i dodao da, tokom ratnih dejstava, nije ustupila ni pedalj branjene teritorije. Kroz brigadu, koja je prošla najteža ratišta širom Srpske, prošlo je 5. 000 boraca. U toku ratnih dejstava poginulo je 120, a ranjeno 347 boraca ove brigade.
Pripadnik Srbobranske brigade major Goran Ćulum rekao je da je današnje okupljanje možda važnije od onog iz 1992. godine, jer su napadi na Republiku Srpsku danas najsnažniji u njenoj istoriji. “Naša je obaveza da se okupljamo i odajemo počast svim poginulima, ali još veća je obaveza da prenesemo istinu o dešavanjima mlađim generacijama“, rekao je Ćulum. 19. pješadijska brigada srbobranska formirana je 26. marta 1992. godine, sa 282 borca, da bi taj broj već u junu iste godine porastao na blizu 5.000. „Srbobranska brigada“ je branila južne granice Republike Srpske i sve borbene zadatke je uspješno izvršila. U toku rata poginulo je 328, a ranjeno 980 boraca ove brigade.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić rekao je da zajedničko odavanje pomena poginulim borcima dvije brigade u Gradišci govori o razmjerama stradanja srpskog življa tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata. Adžić je naglasio da je naša obaveza da njegujemo kulturu sjećanja, da brinemo o porodicama poginulih boraca i da na mjestu gdje su uklesana imena poginulih boraca, iskažemo jedinstvo i damo zavjet da ćemo da čuvamo i branimo Republiku Srpsku koja je garant našeg opstanka na ovim prostorima.
Povodom obilježavanja 32. godišnjice osnivanja Gradiške i Srbobranske brigade, vijence i cvijeće na Centralno spomen-obilježje položile su delegacije brigada, Grada Gradiška, Boračke organizacije Republike Srpske, Gradske boračke organizacije, Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, članovi porodica poginulih, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, gradskih udruženja proisteklih iz Odbrambeno- otadžbinskog rata, predstavnici Narodne Skupštine, Vijeća naroda Republike Srpske i Ministarstva unutrašnjih poslova RS, te predstavnici gradskih političkih organizacija.
S. Vidović
