VIJESTIGradiškaDRUŠTVO

Obilježen Dan pobjede i 78 godina od oslobođenja Gradiške

Deveti maj – Dan pobjede nad fašizmom, sa posebnim pijetetom obilježava se u Gradišci. Tokom Drugog svjetskog rata sa područja Gradiške je stradalo 16 544 lica. Od tog broja je 14 500 civila. Ubijeno je oko 5 415 djece do 14 godina starosti.

Povodom obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom i 78 godina od oslobođenja Gradiške u Drugom svjetskom ratu, u Spomen parku danas su položeni vijenci i cvijeće.

 „Njegujući tradiciju antifašizma i obilježavajući Dan pobjede, pokušavamo na mlade naraštaje prenijeti obavezu da čuvaju svoja ognjišta i Republiku Srpsku“, poručilo je gradonačelnik Grada Gradiška Zoran Adžić.

On je istakao da mora reći ne svima onima koji žele da mijenjaju istorijske činjenice na našim prostorima. „Gradiška i Republika Srpska su uvijek bili na strani ljudskih prava, demokratije i borbe protiv fašizma. Mi smo slobodarski narod. Sloboda je nešto najsvetije i to nam omogućava da živimo na ovim prostorima, da se razvijamo ali i da prihvatimo sve one koji žele da dođu i žive ovdje i koji uvažavaju Gradišku i Republiku Srpsku. Želimo sve različitosti da usmjerimo u smjeru razvoja Gradiške“, rekao je Adžić.

O herojskim podvizima naroda i boraca ovog kraja, ali i stravičnim zločinima počinjenim na području Gradiške tokom Drugog svjetskog rata, svjedoče još samo četiri učesnika NOR-a koji, zbog narušenog zdravlja i duboke starosti, ipak, nisu bili u mogućnosti da prisustvuju  ovoj manifestaciji.

Predsjednik GO SUBNOR-a Gradiška, Nikola Kragulj rekao je da je danas u svijetu važno očuvati sjećanje na 9. maj, Dan pobjede nad fašizmom jer zemlje na zapadu žele uvesti nove vrijednosti, proglašavajući datum 9. maj za Dan Evrope.

Delegacije Grada Gradiška, GO Saveza udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata, gradske Boračke i ostalih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata te predstavnici političkih partija položili su vijence i ruže na na spomen obilježja u Parku Slobode.

Vijence i cvijeće delegacije su položile i na spomen obilježja u Novoj Topoli i u Gornjim Podgradcima.

G.Vlainić

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button