ВИЈЕСТИГрадишкаПРИВРЕДАРеп.Српска

Настављен позитиван тренд градишке привреде

Привреда града Градишка, у периоду од 2016 – до 2025. године  биљежи позитивне параметре. У наведеном периоду повећан је број запослених, број привредних субјеката, њихов капитал, нето добит, док је покривеност извоза увозом, у посљедњих осам година стопостотна, рекао је на данашњој конференцији за медије градоначелник Градишке Зоран Аџић.

Аџић је навео да  је Градишка мјесто са повољним пословним окружењем што показује и усвојени БФЦ стандард гдје је у ресертификацији тог стандарда Градишка освојила 98 процената што је највише на Западном Балкану.

Он је рекао да локална управа води рачуна о руралном развоју и да је у посљедње двије године, кроз различите врсте помоћи,  подржано 15 младих брачних парова, док је 331 пољопривредном произвођачу додијељено 4 600 хектара пољопривредног земљишта, путем јавног закупа.

„С поносом можемо да кажемо да подржавамо младе и жене у пољопривреди јер је наше опредјељење да подржимо првенствено младе који желе да се баве реалним сектором“, рекао је градоначелник Градишке и нагласио да је кроз реализацију неколико међународних пројеката, подржан већи број младих предузетника.

Он је подсјетио да је Градишка препозната као локална управа која најбрже завршава сву неопходну администрацију за производњу електричне енергије из обновљивих извора енергије и додао да су тренутно у функцији соларне електране снаге око 20 мегавата и да су издате грађевинске дозволе за изградњу електрана снаге 80 мегавата.

Све наведено прати и развој инфраструктуре, као услова за развој привреде и привлачење страних инвеститора. Према Аџићевим ријечима, тренутно је за отварање производних погона у Градишци заинтересовано десетак компанија из Италије, Њемачке, Аустрије, Словеније.

Представљајући показатеље развоја привреде на подручју Градишке начелник Одјељења за развој и међународне пројекте Дарко Врховац навео је да је број запослених у посљедњих осам година повећан за 23 одсто, са 9 029 из 2016. године на 11 129 у 2025. години што је више и од републичког просјека који износи 14 процената.

Врховац је истакао да је број привредних субјеката, од 2016. до данас већи за 438, просјечна нето плата порасла је за 560 КМ, приходи привредних друштава порасли су са 600 милиона на 1,1 милијарду КМ. Њихова добит увећана је са 45 на 100 милиона, што прати и повећање капитала за 73, 1  одсто као и увећање имовине за 55 процената.

Сви ови показатељи посебно су изражени у сектору прерађивачке индустрије, односно металопреради, дрвопреради, текстилној и прехрамбеној индустрији

Оно што је специфичност Градишке у области привреде, у односу на остале градове и општине у Републици Српској и БиХ јесте извоз који,  према ријечима Врховца, биљежи раст за 2,2 пута.

„Извоз привредних друштава са подручја Градишке, 2016. године износио је 210 660 000 КМ, а данас је 468 074 000 КМ. С обзиром да смо ми мала привреда која мора да буде отворена и која зависи од репроматеријала који долази из иностранства, увоз мора да прати извоз, тако да је и увоз порастао за нешто више од дупло“, истакао је Врховац и додао да је по броју  привредних субјеката који остварују тај извоз, Градишка  прва у Републици Српској по питању извоза.

 С. Видовић

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button