Марија Јововић у Градишци и Доњој Градини: Мој отац је пуцао у Анту Павелића

Марија де лос Ангелес Јововић, књижевница из Аргентине и кћерка Благоја Јововића, атентатора на усташког поглавника Анту Павелића, посјетила је Градишку, Драксенић и Доњу Градину. Послије књиге „Благоје Јововић, српски херој у вучијој јазбини“, Марија истражује мјеста масовних српских страдања како би ову историјску грађу уврстила у своју нову књигу.
“Мој отац је био херој, борац против фашизма, личност важна за српску и свјетску историју,” рекла нам је Марија, професорица и угледна књижевница у Аргентини.
“Дуго сам путовала, уложила велику енергију и снагу да бих овдје дошла и нисам пожалила. Ово су за мене посебни тренуци. Никад нисам била овако близу Старој Градишки и Јасеновцу, мјестима у којима је, у усташким логорима, страдало на хиљаде мојих сународника,” рекла је Марија у Градишци, на савској обали. О патњама заточеника, већином Срба, много пута јој је причао њен отац Благоје. Његова борба је заправо, каже Марија, освета за та страшна мучења, за усташка злодјела.
У селу Драксенић код Козарске Дубице, данас ће светом литургијом и парастосом бити обиљежена годишњица покоља 208 Срба које су на Мали Божић 1942. године, у цркви у овом селу, побиле усташе из Јасеновца под командом злогласног Макса Лубурића.
Ово мјесто као и оближњу Доњу Градину, посјетила је Марија Јововић, заједно са својим домаћином Остојом Билаком из Лакташа.
Много тога сам чула и прочитала о звјерствима које су усташе чиниле у Јасеновцу. Али, тек сада, када сам овдје, гдје је народ пострадао, схватам те ријечи, изјавила је Марија Јововић.
Милош Милинчић, професор и књижевник из Српца каже да је сваког поштовања вриједна чињеница да је Марија, прешла дуг пут да би на местима страшног злочина сазнала истину о српском страдању у другом свјетском рату.
Књижевна биографија
Марија де лос Ангелес Јововић је књижевница и професорица визуелне умјетности, предавач на предмету друштвених наука „Грађански проблеми у савременој Аргентини“. Објавила је неколико књига. Међу најзапаженијим су поезија „Благословена земља“, „Држим се папира“, „Хроника савременог друштва“, роман „Владимир Арсеновић, необичан човјек“, роман „Зид, кожа и жалост“, мемоари „Пут до сусрета“… Марија је учесница међународних фестивала поезије и књижевних скупова. Заступљена је у више од десет антологија поезије, прозе и кратке приче. Награђена је на конкурсима за приповијетку „Иза Иванових сјенки“ и кратку причу „Францускиња“. Њена литература о школству је дио обавезног градива за ученике и наставнике у Аргентини.
Милан ПИЛИПОВИЋ