ВИЈЕСТИ

Козарачко коло представљено кроз бајку и изложбу

У Културноm центру Градишка приређена је изложба и представљена књига „Бајка о чаробном колу“, аутора Дарија Дринића, теолога из Градишке.

Ријеч је о промоцији козарачког кола, симболу Козаре и Поткозарја. Врло је извјесно да ће се ово народно коло у наредне двије године наћи на UNESCO – овој листи нематеријалне културне баштине човјечанства. У оквиру овог пројекта, чији је носилац КУД „Коловит“ уз подршку више локалних и републичких установа и институција, реализоване су бројне активности на промоцији густог плетеног народног кола. Осим представљања књиге, бојанке и изложбе, раније је штампана поштанска маркица, те осликан мурал на тему козарачког кола, на фасади једне од стамбених зграда у центру Градишке.

„Козарачко коло данас се још понегдје заигра, његују га културно-умјетничка друштва, али да би било ближе времену у коме живимо и млађим генерацијама, одлучили смо са на оно што нико y региону није, да измаштамо бајку о настајању чувеног народног козарачког кола“, рекао је аутор књиге „Бајка о чаробном колу“ теолог

Дарио Дринић. Аутор је додао да  је козарачко коло нама најпознатије као насљеђе НОБ-а, везује се за Козару и Поткозарје, али да је његов ген много дубљи у народима Балкана. Оно носи поруку о слободи која је универзална и најзначајнија порука нашег народа“, рекао је Дринић.

Промоција ове књиге је једна у низу активности на припреми што квалитетнијег фајла за номинацију густог плетеног кола на UNESCO – ову листу нематеријалне културне баштине човјечанства. „Припрема овог фајла је најдаље одмакла у односу на друге елементе који се кандидују“, потврдила је помоћник министра просвјете и културе Републике Српске Тања Ђаковић. Ђаковићева је рекла да је Република Српска, откако је ратификована Конвенција о заштити нематеријалне културне баштине на нивоу БиХ 2009. године, на листу UNESCO-а успјела уписати три елемента: Змијањски вез 2014. године, Брање траве иве на Озрену 2018. године, Традиционални узгој коња липицанера, као међудржавну номинацију, а тренутно је у фази разматрања Невесињска олимпијада за листу добрих пракси, односно традиционалних спортских игара.

Начелник Слкужбе градоначелника Драгутин Ковачевић нагласио је значај свих активности на промоцији козарачког кола за листу нематеријалне културне баштине човјечанства, али и очување националног идентитета. „Сада када смо при крају овог важног посла, видимо да је много тога урађено на промоцији наше културне баштине“, рекао је Ковачевић.

Носилац комплетног пројекта је Културно-умјетничко друштво „Коловит“, уз подршку Културног центра и Градске управе Градишка, те Министарства просвјете и културе и Музеја Републике Српске.

С. Тркуља

YouTube player

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Такођер прочитајте
Close
Back to top button