
U Hašanima su se i ove godine na Miholjdan, krsnu slavu Ćopića, okupili književnici, učenici i brojni posjetioci da zajedno prošetaju „Stazama Ćopićevog djetinjstva“. Ekipa televizijskog programa Radio-televizije Gradiška posjetila je Hašane, rodno mjesto Ćopića i zabilježila detalje o Ćopiću i drugim značajnim zavičajnim piscima.
O osobinama Branka Ćopića, njegovom životu i stvaralaštvu punog srca govorili su oni koji su ga poznavali, koji su čitali njegova djela i čuvaju sjećanje na upečatljive likove brojnih književnih naslova.
Književnik Zoran Kostić koji je imao čast da upozna Branka Ćopića rekao je da je Ćopić imao ozbiljno i šaljivo lice i da je po tome jedinstven i neprevaziđen.
„On je donio duh Krajišnika u srpsku literaturu kao niko do tada. Kočić jeste prije, ali je Branko to raspjevao. Taj kod krajiškog Srbina je ušao u magistralnu liniju srpske književnosti zahvaljujući ponajviše Ćopiću“, naveo je Kostić.
Predsjednica Fondacije „Branko Ćopić“ Mirjana Stojisavljević naglasila je da manifestacija posvećena Branku Ćopiću u Hašanima ima dugu tradiciju.
„Njegova supruga je nakon tragične Brankove smrti osnovala Fondaciju „Branko Ćopić“ u BiH. Prvi predsjednik bio je veliki književnik Mladen Oljača, zatim profesor Svetozar Ličina, a od prošle godine meni je pripala ta čast jer sam rođena Hašanka“, navela je Stojisavljevića i naglasila da će nastaviti da rade na afirmaciji lika i djela pisca koji je bio najprevođeniji, najzavičajniji i najčitaniji pisac srpskih prostora.
Pomoćnik ministra za kulturu Republike Srpske, Tanja Đaković podsjetila je da je Vlada Srpske uložila značajna sredstva da se izgradi dio sadržaja iz projekta „Bašta sljezove boje – Hašani“.
„ Naša je ogromna obaveza i odgovornost da lik i djelo Branka Ćopića sačuvamo od zaborava posebno zbog činjenice da je bio nepravedno zapostavljen i zanemaren. Ministarstvo prosvjete i kulture i Vlada Srpske su pokrenuli projekat koji se odnosi na kompletnu revitalizaciju rodnog mjesta Branka Ćopića. Do sada je uloženo oko 300 000 KM, a projekat je podrazumijevao izgradnju autentične replike rodne kuće Branka Ćopića, učionice na otvorenom i Deda Trišinog mlina“, navela je Đakovićeva.
Ona je naglasila da će sve to obogatiti turističku ponudu kraja, ekonomski osnažiti lokalnu zajednicu i doprinijeti da se rodno mjesto našeg omiljenog pisca iz djetinjstva oživi.
Na manifestaciji „Ćopićevim stazama djetinjstva“ dodjeljene su nagrade za najuspješnije literarne radove o Branku Ćopiću i nagrade autorima filma „Moj Branko ne laže“.
Prije početka programa položeni su vijenci i cvijeće na bistu Branka Ćopića koja se nalazi ispred spomen-škole u Hašanima.
RTVG- Sanja Subotić Cumbo
