ВИЈЕСТИГрадишкаДРУШТВОПРИВРЕДА

Корпице пуне трешања са огледних парцела у Александровцу

Полазници Центра за предшколско васпитање и образовање Лакташи посјетили су Експериментално-едукативни центар Пољопривредног факултета бањалучког Универзитета у Александровцу. Тамо су имали прилику да виде како се узгајају воћке. Са овог кратког излета, понесоше корпице пуних трешања.

У Александровцу, на имању Пољопривредног факултета Универзитета у Бањалуци, гаје се разне врсте воћа. Ових дана се бере трешња, а у фази дозријевања је и боровница. У августу и септембру биће шљиве, крушке и јабуке.

Андреа, Ива, Тара, Стефан рекоше нам да воће воле јести. „Зашто?“, упитасмо. „Зато што је воће здраво“, одговорише нам паметне главице, док се пропињу да уберу слатке плодове.

У Центру за предшколско васпитање и образовање Лакташи сматрају важним активности у којима дјеца проводе вријеме на отвореном, у природи. „Кроз еукативно-забавне садржаје, попут посјете овом пољопривредном центру, дјеца могу усвојити врло корисне информације“, каже Јелена Карапетровић – Ћевкета, педагог у овој установи.

„Оно што се спозна кроз научно-истраживачки рад, важно је примијенити у пракси и то и јесте циљ дјеловања Експериментално-едукативног центра Пољопривредног факултета у Александровцу“, рекао је Борис Пашалић, руководилац овог центра, додајући да је подједнако важно сазнања и искуства пренијети пољопривредним произвођачима. Пашалић истиче да је о значају пољопривреде важно дјецу учити од најранијег узраста, како би се перцепција о пољопривреди, као изузетно тешком, па и прљавом послу, мијењала.

„За добар узгој трешње, неопходно је примјењавати исправне технолошке мјере, изабрати одговарајућу подлогу и сорту, те она тако успијева и на равничарском и на брдовитом терену“, савјетује Пашалић.

Влада Републике Српске је Пољопривредном факултету у Александровцу додијелила 50 хектара земљишта. На већини парцела је заснована ратарска прозиводња: кукуруза, пшенице, соје, уљане репице. Воћарско-виноградарска производња заступљена је на површини од пет хектара.

На овим парцелама студенти обављају практичне вјежбе, а центар посјећују бројни произвођачи из земље и региона.

Сања Тркуља

YouTube player

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button