Историјски час и сјећање на дјецу Козаре код споменика „Рањена птица“ (ВИДЕО)

Код споменика “Рањена птица” на Јокином брду у Горњим Подградцима данас је одржан историјски час и сусрет чланова Градског одбора СУБНОР-а Градишка и Удружења логораша Другог свјетског рата Републике Српске.
Сусрет је организован у знак сјећања на трагичне дане почетка офанзиве на Козари прије 82 године и страдање народа у Другом свјетском рату, посебно дјеце Козаре и Поткозарја.
Предјседник Удружења логораша Другог свјетског рата Републике Српске Добрила Кукољ рекла је да је важно његовати културу сјећања и да Градишка изградњом спомен-обиљежја и различитим програмима чува сјећања на страдање народа Козаре у Другом свјетском рату.
Предсједник Градског одбора СУБНОР-а Градишка Никола Крагуљ нагласио је да је важно говорити о свим ослободилачким ратовима и сачувати истину о свему што се кроз историју дешавало на подручју Козаре и Поткозарја.
Догађају су присуствовали представници Вијећа српске националне мањине општине Чавле из Ријеке, представници СУБНОР-а Републике Српске, Градске управе Градишка и других институција и организација. О догађајима из Другог свјетског рата, околностима и страдању дјеце говорио је директор Завичајног музеја Градишка, историчар Бојан Вујчић.
Поезију су рецитовали ученици oсновне школе „Младен Стојановић“ Горњи Подградци и књижевник Небојша Иваштанин.
Офанзива на Козари, званично њемачка операција „Западна Босна“, почела је 10. Јуна 1942. Године и завршена је до средине јула када су Козара и Поткозарје пале под њемачку и усташку окупацију.
Између 68.000 и 80.000 цивила, већином Срба, међу којима око 25.000 дјеце, тада је протјерано и одведено у Јасеновац и друге логоре НДХ и Њемачке, а већина њих је побијена.
У Другом свјетском рату страдала су 16.544 становника Градишке. Од укупног броја 14.463 особе су жртве фашистичког терора, међу којима је 5.415 дјеце до 14 година старости.
Споменик „Рањена птица“ у Горњим Подградцима 1983. Године израдио је словеначки скулптор Тоне Светина. Био је то дио југословенског пројекта “Арена тражи ваше најмилије”, у оквиру којег је снимљен филм “Три јаблана”, и написано неколико монодрама, међу којима “Јока кћи козарачка” и роман “Вучићи”.
За то је заслужан књижевник и новинар Марино Зурл, који је, вишегодишњом акцијом “Арена тражи ваше најмилије”, пронашао и вратио Козари 168 дјеце, изгубљене у логорима смрти тадашње НДХ-а.
С.Суботић Цумбо
