
Јабука Каки је све присутнија у нашим крајевима. Међутим, мали број ових стабала одржи плодове до бербе. У Горњој Јурковици мјештанин Милан Поповић је успио узгојити ову врсту јабуке која је богато родила. На двогодишњем стаблу има 60 плодова.
-Гране су се савиле од рода. Зато сам ставио коље да се не би поломиле. Ништа посебно нисам учинио, осим прихране стајњаком односно травом коју сам косио у воћњаку. Род је био богат, а ја сам у раној фази скинуо дио плодова. Све што сам оставио, доспјело је до зрења, – похвалио нам се Поповић.
Јапанску јабуку каки засадио је, као сваку другу воћку. Није је третирао хемијским средствима за заштиту, јер, како каже, није било потребе. Берба сочних и егзотичних плодова биће ускоро.Зрео плод је веома сочан и сладак, међутим незрео је поприлично кисео. Веома је љековит и користан за здравље. Зато се све више узгаја и у нашим крајевима.
Ова врста јабуке, поријеклом је из Азије, а у Кини је више од двије хиљаде година. Највише се узгаја у Кини и Јапану. Каки у преводу значи храна богова.