
Градишчанин Кенан Махмутагић, у гејмерским круговима познат као Монотик, своју дјечачку залуђеност и љубав према игрању игрица претворио је у бизнис и тако спојио угодно са корисним.
Његова прича о успјеху почела је још у основној школи, када је заљубљен у видео-игре одлучио да се упусти у свијет гејминга и стриминга.
Уз посвећеност и таленат, његов канал је постао прави хит на друштвеним мрежама, гдје је стицао вјерне пратиоце. Али то није био крај. Поласком у средњу школу овај двадесетједногодишњак је одлучио да се опроба и у програмирању тако што је кренуо у израду сопствених видео-игaрa, које му данас само од огласа доносе 300 евра мјесечно.
Махмутагић, оснивач и власник фирме „Монотик гејмс“, каже да његове три видео-игрице, објављене у Google Play трговини, имају више од 20.000 инсталација.
– У изради је и демо верзија хорор видео-игре „Дрекавац“, гдје ће корисници, када она изађе крајем године, моћи да се опробају у улози истраживача или дрекавца. Они који одаберу улогу истраживача истраживаће само Лијевче поље и покушати да докажу постојање дрекавца. Када се игра у улози дрекавца, онда је циљ уништити све по селу и борити се против његових мјештана – открио је Махмутагић истичући да је ова његова прва озбиљнија игрица намијењена и за рачунаре, а која ће бити доступна цијелом свијету.
Додао је да ову видео-игру планира да продаје по цијени од двадесетак евра на платформи која је за то намијењена. С обзиром на то да је одрастао на селу, као дијете највише је, прича он, волио да игра видео-игру „Farming Simulator“, у којој играчи преузимају улогу фармера.
– Играјући ту игрицу имао сам прилику да виртуелно радим неке ствари које тада нисам могао. Тако сам, између осталог, и дошао на идеју да кренем са снимањем процеса играња видео-игрица за „Јутјуб“ и зарадим нешто новца. Након тога сам отворио и свој блог, гдје сам писао о новитетима из свијета гејминга. Кроз све то сам доста научио о овој индустрији – казао је Махмутагић који је тада дневно игрице играо по пет-шест сати.
Пут програмера кренуо је у првом разреду средње школе, када је, како наставља, случајно открио алат у којем се праве видео-игрице.
– Код нас има доста јутјубера и стримера који се баве искључиво играњем видео-игрица и они мјесечно зарађују и до 3.000 евра. Генерално, то код нас није толико заступљено како је у региону, али је у константном порасту самим развојем те индустрије – прича овај млади гејмер, уједно и члан Одбора за гејминг, који, како каже, надлежнима у Српској покушава да докаже да је ова индустрија у порасту и да она као таква знатно може да допринесе привредном развоју.
Он тврди да је у данашњем друштву младих, које конзумира поп културу, гејмер позитиван примјер.
– Често се од старије популације може чути мишљење да је гејмер особа која губи вријеме и никада ништа неће постићи у животу. И моји родитељи су на почетку били против тога, међутим, кад су видјели да је то сасвим друга прича, помирили су се са мојом одлуком – прича Махмутагић за „Глас“.
Кључно је, истиче он, постићи баланс, јер „чак иако радите најпозитивнију ствар на свијету, није добро када то радите превише“.
– Управо због тога смо на недавном сајму гледали да гејминг индустрију представимо као позитивну причу, која дјеци може доносити и зараду, а да то не буде само пуко сједење за рачунаром и губљење времена – нагласио је Махмутагић истичући да је прије двије године у Градишци завршио средњу Техничку школу, смјер техничар за мехатронику. Овај позив, каже, сличан је смјеру техничара за информационе технологије који је, кад се уписивао у средњу школу, игром случаја био изостављен.
– У Хрватској чак има и средња школа која образује техничаре за развој видео-игара, а ријеч је о четворогодишњем занимању – казао је он.
Сарадња
Кенан Махмутагић је истакао да је његова фирма, која је са радом почела прошле године, првенствено фокусирана на развој мобилних игара.
– Засад имам само једног екстерног сарадника који заједно са мном израђује 3Д карактере за игрице, а иначе сам за себе радим развој карактера и анимацију – рекао је Махмутагић.
Глас Српске