Анализирати систем одбране од поплава

Влада Републике Српске усвојила је информацију о падавинским и поплавним догађајима од 26. до 30. марта и задужила Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и „Воде Српске“ да што прије анализирају ефекте досадашњих активности на унапређењу система одбране од поплава, те предложе активности које ће спријечити такве негативне догађаје.
У информацији се наводи да је неопходно да се у што краћем року, након што то стање на терену допусти, изврши анализа недавног поплавног догађаја, ефеката постојећих система одбране од поплава, као и потреба за изградњом нових објеката одбране од поплава и њихове надоградње.
Највећи проблеми у току претходних поплавних догађаја задесили су Приједор, Костајницу, Лакташе, Градишку, Козарску Дубицу, Станаре, Дервенту, Србац и Модричу, наведено је у информацији.
„Изражени проблеми на водотоцима првог реда су били у локалним заједницама на сливу ријека Сане и Уне /Приједор, Костајница, Нови Град и Козарска Дубица/. Већина осталих локалних заједница погођених поплавама су се суочиле са проблемима које су изазвали мањи водотоци бујичног карактера“, саопштено је из Бироа Владе Српске за односе с јавношћу.
На дијеловима водотока у Српској гдје је у претходном периоду изграђена или надограђена одбрана од поплава, проблеми су били доста мање изражени у односу на период прије 2014. године, осим на подручју града Приједора, односно насеља Тукови, гдје је ријека Сана прелила одбрамбени парапетни зид, изграђен у периоду 2014-2015.
„На сливу ријеке Врбас су са великим успјехом уз координацију надлежних институција `Вода Српске`, Цивилне заштите, ХЕ `Бочац` и градова Бањалука и Лакташи избјегнути већи проблеми које је могла да проузрокује наведена ријека на територији Бањалуке и Лакташа. Ријека Сава као највећи водоток у Српској се задржала у границама између редовне и ванредне одбране од поплава, те није забиљежена већа штета узрокована водостајем ријеке Саве у брањеним подручијима“, наведено је у саопштењу.
У ове активности требало би да буду укључени Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, „Воде Српске“ Бијељина и Републички хидрометеоролошки завод у сарадњи са органима локалних заједница погођених временским неприликама у претходном поплавном догађају, наведено је саопштењу.
СРНА