
Коровска биљка амброзија посљедњих година избила је у врх најопаснијих коровских биљака која прави проблеме особама који су склони алергијама, али и пољопривредницима. Спада у ред инвазивних корова, а у народу је позната и као американка и фазануша. Амброзија расте свуда-у пољима, баштама, дуж путева, око кућа и зграда, па чак и у урбаним насељима. Цвјета од краја јула до средине октобра, ослобађајући милијарде зрна полена који могу путовати и до 300 километара. Код осјетљивих особа узрокује симптоме попут црвенила и свраба очију, кихања, кашља, отежаног дисања па чак и астме. Мјере превенције и заштите су веома важне. Према ријечима љекара, осјетљиве особе треба да избјегавају контакт са поленом амброзије, да током боравка у природи носе заштитне маске, наочари, шешире.
Амброзија није само пријетња здрављу. У пољопривреди она узима данак исцрпљујући тло јаким коријењем и бујном масом која из тла црпи храњиве материје. Најчешће се појављује у усјевима кукуруза, соје, сунцокрета, шећерне репе и поврћа.
Ненад Ерцег из Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди ПЈ Градишка појаснио је да је амброзија биљка која је адаптирана на нашем подручју и климатски услови на нашим просторима су идеални за њен развој. „Према неким процјенама, штете од амброзије износе око 10 одсто, међутим у нашим условима штете су око 20, док у садејству са другим коровима могу износити и до 50 одсто“, навео је Ерцег.
Борба против амброзије није једноставна нити једнократна. Успјех се може постићи једино интегрисаним приступом- механичким, агротехничким и хемијским мјерама.“ Механичке мјере подразумијевају чупање младих биљака, окопавање, односно сјечење коријена. Хемијске мјере укључују примјену еколошки прихватљивих препарата, док биолошке мјере подразумијевају употребу инсеката који се хране младим дијеловима биљке“, рекао је Ерцег.
Сузбијање и уништавање амброзије регулисано је Законом о пољопривредном земљишту Републике Српске, Одлуком Владе и Одлуком о комуналном реду Града Градишка, којом је прописано да су власници и корисници површина пољопривредног, обрађеног и необрађеног, земљишта, власници и корисници грађевинског земљишта, субјекти који управљају водотоковима и каналима, субјекти који одржавају површине уз јавне путеве, субјекти који управљају парковима, гробљима и другим зеленим површинама као и власници и корисници запуштених површина и искрчених шума, дужни сузбијати и уништавати амброзију примјеном агротехничких, механичких и хемијских мјера. Надзор над спровођењем ових мјера врше комунална полиција и пољопривредна инспекција.
С. Видовић
