Рале Дамјановић у троуглу новинарства, књижевности и рецитовања

Говорећи за Телевизију Градишка, Ратомир Рале Дамјановић који је недавно био гост на пјесничком фестивалу за дјецу, казао је да је његов живот проткан љубављу према књижевности, казивању поезије и новинарству.
Везан за радио још из гимназијских дана, када је у Сремској Митровици 1964. године са друговима направио радио станицу, Рале је цијелог себе посветио слушаоцима и публици. У Радио Београд дошао је 1980. године из Индексовог радио позоришта гдје је са глумицом Весном Пећанац почео читајући текстове.
Први стални ангажман имао је на Програму 202 и прошао је кроз све фазе радио новинарства.
Пред слушаоцима се, како сам каже, нашао и као репортер, водитељ “Поетског театра“, уредник забавних и музичких емисија, замјеник главног уредника. Ратомир Рале Дамјановић је дипломирао је на Филолошком факултету Универзитета у Београду, на групи Југословенска и свјетска књижевност. Осим новинарства које му је прва љубав, бавио се писањем и рецитовањем.
Стварајући наглашеном харизмом и одсјечним гласом флуидну повезаност са публиком, наступао је у Скадарлији, која је била позната по вечерима поезије, али и на многим фестивалима, у кафанама, театрима.
Објавио је четири романа, књиге есеја, критичке студије, ђела из области публицистике и новинарства а познат је и по приређивачком раду.
Најновија књига приповједака „Алцхајмер кафе“ Ратомира Ралета Дамјановића обједињујућа је по теми дементности гдје аутор на веома благ, али људски и помало хумористичан начин говори о људима који су усљед болести остали и без сјећања, и без свога „ја“ несвјесни да су га изгубили и да су га икад и имали. Средина је често неприпремљена за тако нагле обрте па често изостане и емпатија за новопридошла стања обољелих.
У десет приповијести Дамјановић мајсторски савладава изазовности једног захтјевног наративна с подразумијевајућим и медицинским знањима и уз високо умјетничко надахнуће доказује и своју етичност, наведено је у уводнику његове књиге.
„Алцхајмер кафе“ (Прометеј), његова је четврта књига приповједака. Приче су му објављиване на шпанском, енглеском, италијанском, њемачком, грчком, кинеском, македонском и словеначком језику. За свој књижевни и умјетнички рад добио је више награда и признања, између осталих и Октобарску награду града Београда и Златни микрофон Радио Београда. Ралета Дамјановића старије генерације највише памте као једног од најбољих рецитатора старе Југославије чије “Мостарске кише” су право ремек ђело.
Милан Пилиповић