ВИЈЕСТИГрадишкаДРУШТВО

Положени вијенци на споменике страдалим Ромима у претходним ратовима (ВИДЕО)

Поводом обиљежавања Дана борца – 4. јула,  у  организацији Градског одбора СУБНОР-а Градишка, у мјесној заједници Жеравица данас су положени вијенци и руже на споменике цивилним жртвама и борцима ромске националне мањине Другог свјетског рата и Ромима који су погинули као борци Војске Републике Српске.

У Одбрамбено-отаџбинском рату погинуло је пет Рома из мјесне заједнице Жеравица, а на споменику ромским жртвама Другог свјетског рата у Жеравици наведен је број од 611 страдалих ромски цивила и бораца са подручја Градишке.

Њима у част вијенце су положили градоначелник Градишке Зоран Аџић и предсједника Градске скупштине Рената Обрадовић Поповић, представници СУБНОРА, Градске борачке организације Градишка и мјештани Жеравице.

Аџић је истакао да су Роми, након Срба, најстрадалнији народ на овим просторима, што говори о  њиховом доприносу борби за слободу, додајући да је број ромских жртава много већи од броја који је уклесан на споменику у Жеравици прије 55 година.

„У посљедњим истраживањима наводи се да је више од 1.070 Рома са подручја Градишке страдало у Другом свјетском рату“, рекао је Аџић.

Предсједник Градског одбора СУБНОР-а Градишка Раде Цумбо истакао је да је веома тешко утврдити тачан број страдалих ромских цивила у Другом свјетском рату, јер су матичне књиге изгорјеле у рату, а у доста случајева страдали готови сви чланови породица.

Споменик у Жеравици један је од само два споменика ромским жртвама Другог свјетског рата  у Европи.

Мјештанин Жеравице Исмет Шарић захвалио је Градској управи Градишка која се брине у уређењу овог спомен-комплекса, те на подршци коју су дали приликом уређења ромског гробља и константној подршци школовању ромске дјеце, те нагласио да је велики проблем што у Градишци више не постоји активно Удружење Рома.

Полагање вијенаца ромским жртвама у Жеравици организује се сваке године 4. јула, на дан када је 1970. године у овој мјесној заједници и откривен споменик страдалим Ромима у Другом свјетском рату.

М.М.

YouTube player

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button