Римски трагови: Насеља у Подградцима, а миљоказ у Јабланици

Археолошка истраживања открила су више насељених локалитета из времена римске владавине на подручју Градишке. Цвјетко Буловић у књизи „Прошлост Градишке“ пише да су, међу значајнијим насељима из тог периода Горњи Подградци. У засеоку Тенџерићи, на њиви Црквина, нађени су остаци тесаног камена прекривеног римским цријепом.
„Овај локалитет не треба доводити у везу са Црквиштем из средњег вијека, које се налази у подножју Врбашког града. Такође у Доњим Подградцима пронађен је римски надгробни споменик,“ наводи Буловић.
Осим подградачког краја, пише исти аутор у наведеној књизи, трагови римских насеља пронађени су у Горњим Кијевцима, Миљевићима, Ламинцима и Сеферовцима а трагови мање значајних римских насеља пронађени су и у Врбашкој, Гашници, Требовљанима и још неким селима. У Миљевићима и на Цинтори, у Ламинцима Сређанима, нађени су остаци мањих утврђења.
У римском периоду, за изградњу кућа и других објеката кориштени су, углавном тврди материјали, камен, римска опека, цигла, цријеп, а као везивни материјали креч, малтер и дрво. Од Сисцие (Сиска) до Сервитиума (Градишка) Римљани су изградили пут брежуљкастим предјелима, преко Јабланице, Врбашке, Буковца до Мокрица. У Мокрицама се овај пут укрштао са путем Салона – Сервитиум, а преко Ламинаца и Урбате (Србац) Масоние (Славонски Брод) до Сирмиума (Сремска Митровица).
Уз путеве постојале су стражарнице, а раздаљина између насеља означавана је римским миљама. Такав миљоказ пронађен је у селу Јабланица, постављен у вријеме цара Елагабала (218. – 222.) Сматра се да је такав миљоказ постављен у част путовања поменутог цара по Панонији.
Милан Пилиповић