
Жупа Светог Рока у Градишци проглашена је самосталном 1872. године. Садашња црква изграђена је 1912. године и представља знаменити вјерски и културни споменик.
Католичка заједница у Градишци је мала, али веома значајна за духовни живот у БиХ.
О божићним празницима разговарали смо са Томиславом Топићем, жупником Жупе Светог Рока у Градишци.
НН: У каквом расположењу католици у Градишци дочекују Божић?
ТОПИЋ: Озрачје Божића је озрачје весеља и радости. Ми славимо рођење Бога у лику Исуса Криста. За тај празник припремамо се духовно и литургијски. То је адвентско вријеме дошашће и траје четири седмице. Врхунац припрема је на сам дан Божића. То духовно озрачје садржи чешће молитве, читање Светога писма, служење мисе, посебно зорнице. Китимо бор, припремамо јаслице, имамо сталне активности, попуњено вријеме од дошашћа до бадњака. То су четири седмице.
НН: Како бисте описали активности на Бадњи дан?
ТОПИЋ: Бадњак је дан уочи Божића, најактивнији од свих дана. То је завршни дан припрема за Божић, кићење бора, прављење јаслица, припрема печенице коју има свака кућа. Прије уношења у кућу, бадњак се наслања уз кућу или ставља на кров.
Бадњак у кућу обично уносе млади, поздрављају домаћина који их позива у кућу и части, најчешће слаткишима, воћем, малим даровима. Врхунац је поноћка, када славимо божићну свету мису. Цркве су тада пуне, на мису долазе млади и стари. Они пјевају божићне пјесме. Након тога, у црквеном дворишту честитају једни другима, веселе се, часте…
НН: Какви су обичаји након поноћке?
ТОПИЋ: Након поноћке и прославе рођења Исуса Криста, када се вјерници врате кући, могу начети печеницу. На дан Божића слиједи такође свечана миса током пријеподнева. И тада, осим молитве, у цркви се пјевају божићне пјесме. Важан догађај је божићни ручак којег домаћице припремају, а око стола се окупља породица.
НН: Чиме је испуњен други дан Божића?
ТОПИЋ: Другог дана се иде у посјету комшијама, рођацима, којима се честита Божић. То је дан за опуштање, сабирање утисака и разговор о свему што је породици донио Божић.
НН: Какво значење има дошашће, а какво адвентски вијенац?
ТОПИЋ: Ријеч дошашће означава вријеме прије Божића. Оно почиње четири недјеље прије Божића. То је литургијско вријеме у којем се Црква припрема за прославу Кристова рођења. Најраније може започети 27. новембра, а најкасније 3. децембра. Дошаће је увео папа Гргур Велики, у петом вијеку. Адвентски вијенац је круг или прстен од зимзеленог грања са четири свијеће. Поставља се на сто у вријеме дошашћа као симбол ишчекивања Божића. Сваке недјеље у дошашћу пали се по једна свијећа. Први адвентски вијенац на свијету појавио се 1838. у дому за сиромашну дјецу „Трошна кућа“ у Хамбургу.
НН: Колико је бројна католичка заједница у Градишци и шта је карактерише?
ТОПИЋ: Жупа Светог Рока у Градишци броји 105 породица, којима након Божића идем благословити кућу. То је 200 католика, можда и нешто мање. Њих карактерише приврженост цркви и својој вјери. Они недјељом долазе на свету мису, окупљају се у цркви у дане празника и светковина. Католичка дјеца имају вјеронауку у школама, у три школе у Градишци и у Новој Тополи. Вјеронаука је организована и у цркви, када припремамо дјецу за прву свету причест и за кризму. Католичка заједница овдје живи своју вјеру. Они су солидарни, одазивају се на акције у жупи, узорна су и вриједна заједница.
НН: Осим градског подручја, која насеља припадају вашој жупи?
ТОПИЋ: Ја сам жупник Жупе Светог Рока у Градишци, а управитељ Жупе Узнесења Блажене Дјевице Марије или Велике Госпе, у Долини. Жупа у Новој Тополи је тренутно без свећеника, и ту одлазим држати свету мису са сестрама. Такође у Тополу долази и свећеник из Бањалуке док бискуп не именује свећеника који ће управљати жупом.
НН: Како оцјењујете сарадњу са локалним властима у Градишци.
ТОПИЋ: Изврсна је сарадња са локалном заједницом, са градоначелником (Зоран Аџић) и са Градском управом. Имамо потпуно разумијевање. Када год нам нешто треба или желимо да поразговарамо, они нам изађу у сусрет, помогну… Тражили смо више пута помоћ за црквену инфраструктуру, за поправку гробљанске ограде или црквених објеката, и сваки пут смо ту помоћ добили.
НН: Колико су чести ваши сусрети са представницима градске власти?
ТОПИЋ: За нас су врата Градске управе увијек отворена. Ми, представници Католичке цркве, али и других вјерских заједница, имамо сусрете са градоначелником, разговарамо, износимо проблеме, потребе, планове. Вјерујем да ће такав скуп бити организован и почетком наредне године.
НН: У току је уређење трга испред Цркве Светог Рока.
ТОПИЋ: Ту активност води Градска управа у сарадњи са Бискупијом бањалучком, али ми подржавамо уређење простора, јер је то и наше заједничко, црквено и градско двориште. Вјерујем да ће све бити добро, на радост наших вјерника и других грађана Градишке. У том случају ће и наша црква више доћи до изражаја. Трудимо се да обновимо фасаду, како би све изгледало много љепше.
НН: У каквом стању су цркве и други вјерски објекти на подручју ваше жупе.
ТОПИЋ: Ми смо 2022. године славили 100 година од оснивања жупе у Долини. Тим поводом обновили смо унутрашњост цркве у том мјесту. У Цркви Светог Рока имамо проблем јер је један зид испуцао. Стручњаци грађевинске струке казали су нам да црква тоне, да ли усљед слијегања тла или из другог разлога, то тек треба утврдити. Залажемо се да се то заустави и да цркву, као знаменити споменик, изграђену прије више од 100 година, заштитимо и сачувамо.
Обнављамо и црквицу у Мачковцу. Имамо у плану да идуће године у Церовљанима обновимо капелицу срушену у рату. Остали су само темељи. У Брестовчини на гробљу и у Чатрњи обновили смо капелице.
НН: Како гласи Ваша порука вјерницима коју ћете изрећи на Божић?
ТОПИЋ: Зажељећу да Бог пошаље свој благослов за све нас, људе, да прославимо породични празник у добром расположењу, у здрављу и весељу. Желим да Бог буде цијеле године присутан у кршћанским породицама, у нашим животима, да га призовемо добрим дјелима.
НН: Католичка црква идуће 2025. слави годину ходочашћа наде. Колико та чињеница католике обавезује и мотивише?
ТОПИЋ: То је година јубилеја и ходочашћа, коју започињемо 29. децембра, у недјељу, и завршава идуће године пред Божић. Цијеле године су знаменита догађања којима желимо посвијестити своју вјеру. Ове године путоваћемо у Рим. Већ правимо спискове за ходочашће. Одређене су и четири цркве у Бањалучкој бискупији у којима се може добити опрост. Славимо 2025. година од рођења Исуса Криста. То ће бити година вјере и наде.
Самостална жупа од 1872. године
У предтурско доба на подручју данашње Градишке постојало је више жупа под управом Загребачке бискупије, међу којима у Горњим Подградцима, Горњим Кијевцима, Осику и Растику. Као мјесна капеланија 1838. године Градишка је одвојена од жупе Ивањске, а 1872. проглашена је самосталном жупом. Жупна црква саграђена је у периоду од 1908. до 1912. године, а обновљена 1989. године, у вријеме када је жупник био кардинал Винко Пуљић, касније врхбосански надбискуп. Жупи припадају насеља Градишка, Бок Јанковац, Чатрња, Козинци и Мачковац. Нови велики жупни пасторални центар, који обухвата жупни стан, уредске просторије, вјеронаучну дворану и друге просторије саграђен је 1990. године.
На подручју жупе своју кућу имају сестре Клањатељице Крви Кристове. Оне су у Босанску Градишку дошле 28. августа 1898. године.
Независне / Милан Пилиповић