VIJESTI

U Gradišci predstavljena monografija i crkveno pojanje Karlovačke bogoslovije

Monografija Karlovačke bogoslovije povodom 230 godina od osnivanja Karlovačkog bogoslovskog učilišta predstavljena je u Kulturnom centru Gradiška. Uz promociju monografije održan je i koncert hora Karlovačke bogoslovije čiji su članovi, učenici bogoslovije, izveli duhovne i rodoljubive pjesme domaćih i stranih napjeva.

Profesor Karlovačke bogoslovije Stanko Laketić rekao je da je Karlovačka bogoslovija kroz svoju burnu istoriju i bogatu tradiciju brojala oko 3 500 učenika od kojih su mnogi  znameniti patrijarski, episkopi, sveštenici i sveštenomonasi.

„Monografija želi da sačuva spomen na istoriju, ali i sadašnjost. U svom broju škola ističe 250 profesora i više od 50 upravitelja ovog znamenitog učilišta“, naveo je Laketić i podsjetio da su mnogi sveštenici banjalučke eparhije bili učenici Karlovačke bogoslovije.

On je rekao da je prije 60 godina Karlovačka bogoslovija ponovo obnovljena zahvaljujući velikom trudu i zalaganju patrijarha Germana koji je i sam bio učenik bogoslovije u Sremskim Karlovcima.

„Tada smo imali samo dvije bogoslovije Srpske pravoslavne crkve, Beogradsku i Prizrensku, a bile su velike potrebe jer su na stotine sveštenika stradali tokom Drugog svjetskog rata“, podsjetio je Laketić.

Arhijerejski namjesnik gradiški, protojerej stavrofor Gojko Slijepčević rekao je da je Karlovačka bogoslovija iznjedrila na hiljade crkvenih poslanika.

„Radostan sam da pozdravim sve vas koji ste se sabrali sa željom da kroz promociju monografije Karlovačke bogoslovije podržite veliki jubilej. Kroz sabornost Crkve i liturgijski život izražavamo potrebu za svenarodnim jedinstvom koje se ostvaruje pod omoforom Svetog Save“, naveo je Slijepčević i naglasio da su tu svi koji su se u vremenima školovanja trudili da ponesu breme uzvišene svešteničke službe.

Posebna pažnja od nastanka bogoslovije do danas posvećena je srpskom crkvenom pojanju. Prema riječima renomiranih muzikologa Karlovci su mjesto koje je sačuvalo pojanje srpske Crkve u svoj svojoj čistoti, pravilnosti i izrazu.

Srpska Pravoslavna bogoslovija Svetog Arsenija u Sremskim Karlovcima predstavlja jednu od najstarijih i najvažnijih obrazovnih ustanova kod Srba. Baštini tradiciju bogoslovskog obrazovanja u Sremskim Karlovcima, koje datira od vremena osnivanja Klirikalnog učilišta 1749. godine.

Bogoslovija u Sremskim Karlovcima jedna je od sedam bogoslovija Srpske pravoslavne crkve u Srbiji i inostranstvu.

S.Subotić Cumbo

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button