Један ТАГ са Србијом, касније и за цијели регион

Једноставнији и лакши начин куповине и допуне ТАГ уређаја, без заустављања и задржавања на наплатним станицама, те брже и комфорније путовање, уз уштеду времена, новца и горива, само су неке од предности и олакшица, које ће возачи имати након пуштања у комерцијални рад јединствене платформе за електронску наплату путарине, за почетак у Српској и Србији, а касније и у читавом региону.
Изјавио је ово вршилац дужности директора ЈП „Аутопутеви Републике Српске“ Недељко Ћорић, гостујући у Јутарњем програму БХРТ, нагласивши да је Србија власник платформе, на коју ће се бесплатно везати остали системи наплате путарине у региону.
-Захваљујући тој платформи, наш ТАГ уређај моћи ћемо да користимо, на почетку, у Србији, а касније, искрено се надам, да ће нам то бити омогућено и у Хрватској, Македонији, Црној Гори, Грчкој и Словенији, будући да су нам системи наплате путарине готово исти, тако да не би требало да буде неких већих проблема у самој интеграцији. Систем ће функционисати на бази платне картице, која се похрани на ТАГ уређај и приликом проласка кроз наплатне рампе наплаћује се онолико колико смо прешли на територији којом смо возили – појаснио је Ћорић, истакавши да сваки управљач наплаћује сам за себе.
Према ријечима директора Ћорића, електронска наплата путарине уједно је и повољнији начин плаћања, јер корисници при свакој допуни својих рачуна остварују попуст у износу од 15 одсто, што уз ПДВ достиже и 18 одсто. Управо та чињеница, навео је Ћорић, требало би да буде једна од пресудних у одлуци да корисник купи ТАГ и убудуће своје путовање учини и јефтинијим и једноставнијим и комфорнијим.
-Као што знате, од краја децембра до краја фебруара имали смо акцију „Узми ТАГ, прођи брже“, током које смо нашим будућим корисницима понудили ТАГ уређаје по никад повољнијим цијенама, односно за 16 КМ, што је за 60 одсто јефтиније у односу на редовну цијену од 40 КМ. Све је то за циљ имало, поред осталог, убрзање протока саобраћаја кроз наплатне станице, јер ни нама самима није пријатно када видимо колоне и гужве – додао је Ћорић, истакавши да су те слике карактеристичне посебно у данима викенда, током љетне сезоне одмора и у празничним периодима, када поједине станице заиста постају уско грло.
Како је нагласио, ЈП „Аутопутеви Републике Српске“ у наредном периоду припремају низ погодности за своје кориснике, унапређењем самог система наплате путарине, како би им што више олакшали приступ самом систему. Признаје да би многе од тих новина већ биле уведене и понуђене корисницима, да није ограничавајућих околности и успоравања самих процеса одредбама Закона о јавним набавкама БиХ.
У разговору са екипом БХРТ, директор Ћорић је говорио и о тренутним активностима на градилиштима нових дионица ауто-путева у Републици Српској, првенствено о пројекту Рача – Бијељина. Према његовим ријечима, радови се одвијају у сладу са предвиђеном динамиком, читава траса у дужини од 20 километара је пробијена и урађен је први слој насипа, те се ради и други слој. Ради се, нагласио је он, на приступним саобраћајницама, а вјероватно ће доћи и одређених корекција пројекта, с обзиром да се указала потреба за изградњом додатних објеката, како би мјештанима села, кроз који пролази траса, обезбједили потребан комодитет и несметану путну комуникацију.
-Градња ауто-пута неминовно утиче и на комфор живота људи у близини таквих саобраћајница и морамо да имамо апсолутно разумијевање за њихове потребе и начин функционисања. Пажљиво ћемо размотрити све детаље на терену и настојаћемо да удовољимо тамо гдје се то може урадити – додао је Ћорић, нагласивши да ће додатних радова вјероватно бити и на изградњи силазне рампе са новог моста преко ријеке Саве у Рачи.
План је, казао је Ћорић, да се новоизграђени мост стави у функцију, како би стари могао да буде реконструисан, будући да ће он и даље бити у употреби за саобраћај путничких возила, док ће теретна возила, по изградњи интегрисаног граничног прелаза на страни Србије, користити нови мост.