БиХВИЈЕСТИГрадишкаДРУШТВОРеп.СрпскаСвијет

Ускоро снимање филма о великанима опере из Крајине (ФОТО)

Великани опере и музички таленти поријеклом из Градишке, Бањалуке, Приједора и околине оставили су дубок траг на сценама у Београду, али и другим европским и свјетским метрополама.

Неки од њих сада су познати и популарни, али многи, чија је умјетничка звијезда некада сјала пуним сјајем, заборављени су.

Радмила Смиљанић (сопран), првакиња Опере Народног позоришта у Београду, рођена у Бањалуци, а одрасла у Градишци, и њен син Никола Мијаиловић, оперски пјевач (баритон), такође првак Опере Народног позоришта у Београду, професор и шеф Катедре за соло пјевање Факултета музичке умјетности у главном граду Србије, угостили су представнике града Градишка и Културног центра.

„Многи наши Крајишници овдје су остварили велике и значајне каријере. Осим нас двоје, мене и мога сина, који припадамо српском роду, то су Борислав Поповић из Доњих Подградаца, дугогодишњи редитељ Опере Народног позоришта у Београду, Младен Сабљић из Градишке, такође редитељ у Опери који је режију студирао на Државном институту за позоришну умјетност у Москви, Мирослав Чангаловић, оперски пјевач рођен у Гламочу, Бањалучанка Наташа Јовић, мецосопран и првакиња Опере, сопран Дуња Симић из Бањалуке, Младен Продан, изванредни тенор из Приједора, његова суграђанка Нина Фуштар, диригент у београдском Народном позоришту, Сњежана Савичић из Герзова код Мркоњић Града, солиста Опере Народног позоришта у Београду…“, навела је Радмила Смиљанић бројне и успјешне оперске умјетнике који потичу из истог краја.

Старије је познавала, сарађивала с њима, а млађе подучавала и усмјеравала на прави пут. Тако је радио и њен отац Бранко Смиљанић, такође музички педагог и оснивач Музичке школе у Градишци, чије име носи ова угледна установа.

„Мој отац Бранко је заслужан за школовање и успјех многих, између осталог и Борислава Поповића. Он је одрастао у Дому ратне сирочади у Градишци и припремао се за Учитељску школу. Мој тата, препознавши музички таленат у њему, казао је: ‘Ниси ти Боро за сеоског учу, него за великог умјетника. Конкуриши на Академији, иди у Београд и школуј се’. Послушао је. И успио. Боро је на сцени Народног позоришта поставио 70 оперских дјела“, присјећа се оперска дива пријатеља Боре, како га је ословљавала, скромног по понашању, али великана умјетности.

Радмила је похвалила и младе, бивше ученике Основне музичке школе „Бранко Смиљанић“, а сада студенте у Београду, којима предвиђа блиставе каријере.

„То су Василије Пуцар, Ђорђе Кузмановић и Ива Ристић, бисери музике, истински изданци школе за коју сам емотивно везана и града који бескрајно волим. Радујем се обнови школске зграде, која је у току, јер је она храм музичке културе у Лијевчу и Поткозарју“, казала нам је Радмила Смиљанић.

О могућностима сарадње са Радмилом Смиљанић и Николом Мијаиловићем, свјетски признатим умјетницима, те скорашњем снимању документарног филма о оперским великанима поријеклом из Крајине, разговарали су Бојан Вујиновић, градски менаџер, и Мирослав Вуковић, директор Културног центра Градишка.

„Наша жеља је да искористимо, у најљепшем смислу, Радмилину и Николину приврженост Градишци. Они су исказали спремност и жељу да нам помогну у сваком смислу, понајвише на школовању и афирмацији младих музичких талената, али и снимању филма“, казали су за „Независне новине“ Мирослав Вуковић и Бојан Вујиновић.

Продуценти филма чије снимање је планирано у априлу су град Градишка и Културни центар.

Анегдота о Бранку Смиљанићу
Никола Мијаиловић препричао нам је анегдоту о свом дједу Бранку Смиљанићу.

„На ‘Данима Републике Српске’ у Београду отац предсједника Александра Вучића, Анђелко, причао ми је о дједу и његовој духовитости. И каже Вучић: Твој дјед је често, у различитим приликама, у тренуцима опуштености често понављао: ‘Ко не памти Краљевића Марка, сјећаће се Смиљанића Бранка'“, испричао нам је Мијаиловић.

Независне / М.Пилиповић

Uskoro snimanje filma o velikanima opere iz Krajine (nezavisne.com)

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Такођер прочитајте
Close
Back to top button