ВИЈЕСТИСПОРТ

Вучко слави 40 година

1984 - У Сарајеву отворене 14. зимске Олимпијске игре

Била је то прва зимска Олимпијада у некој социјалистичкој земљи и резултат седмогодишњих припрема, након што је Сарајево у мају 1978. године изабрано за домаћина. Велику част да саопшти ову радосну вијест грађанима тадашње Југославије имао је познат бх. спортски новинар Никола Билић.

Пред одлуку у Атини позната енглеска новинарка Пет Бесфорд је написала: „Уколико се опредијелите за Сапоро, Јапанци ће вам понудити авион да скокнете до Токије. Ако се предијелите за Гетеборг, Швеђани ће вам омогућити да видите фјордове и ледене санте. Ако ваш избор буду Југославија и Сарајево, дочекаће вас широка и искрена срца – топло, људски, са својим планинама и сњежним теренима”.

Била је то дотад најбоље организована зимска Олимпијада, а Сарајево и тадашња Југославија су положили испит.

Спортисти 49 олимпијских екипа, рекордног броја учесника свих досадашњих одржаних зимских олимпијских игара, продефиловали су са делегацијом Грчке на челу уз звуке „Марша континента” – посебне композиције инспирисане музичким мотивима свих шест континената света.

Вучка, симбол Сарајева, креирао је Словенац

Већ 40 година један од симбола и најпознатијих сувенира из Сарајева је Вучко, маскота Олимпијских игара 1984. године. Вучка је нацртао и креирао словенски сликар и карикатуриста Јоже Тробец. Прије неколико година за портал Ал Јазеера Тробец је испричао како је Вучко настао и како је дошло до тога да се пријави на такмичење за маскоту.

„Желио сам направити животињску абецеду за децу, скицирао разне животиње, а међу њима је био и један вук. Никада се раније нисам јављао на неке конкурсе, па ни ово за маскоту Олимпијских игара нисам озбиљно схватио“, испричао је Тробец.

Тробец је рекао да је проучио маскоте претходних ЗОИ-ја и да је међу њима било много животиња попут медвједа и зечева.

„Тада ми је пао на памет вук који је карактеристичан за Босну и нацртао сам га као једног симпатичног и доброћудног лика. Жена ми је успела да наговори да пошаљем на свој конкурс како ми касније не би било.“

Послао је Вучка на конкурс, каже, у последњи трен.

Одабрала га је читава Југославија

Вучко је за маскоту Олимпијских игара одабран путем највећих југославенских новина и часописа међу 836 приједлога умјетника с подручја бивше Југославије. Према наводима Међународног олимпијског одбора, маскота Вучко (деминутив од вука), на неки начин помогла да се вук, који се на подручју бивше Југославије сматра опасним и крволочним животом, на неки начин заволи.

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button