
Usljed visokih temperatura vazduha, koje, kroz nekoliko toplotnih talasa, vladaju nad ovim prostorima, povećan je broj pacijenata sa zdravstvenim tegobama. Primjetan je i veći broj pacijenata sa srčanim i moždanim udarom.
Na ekstremno visoke temperature, koje već danima prelaze 40 stepeni Cezijusovih, posebno su osetljive određene grupacije ljudi, kao što su: mala deca, starije osobe, trudnice, gojazne osobe, radnici koji poslove obavljaju na otvorenom, te hronični bolesnici: kardiološki i pacijenti koji boluju od šećerne bolesti, visokog krvnog pritiska i drugih hroničnih bolesti.
„Najčešće tegobe su glavobolja, mučnina, nestabilnost prilikom kretanja, lupanje i preskakanje srca, kratak dah, kašalj, malaksalost i iscrpljenost“, kaže internista u gradiškoj Bolnici dr Bojan Vujanović. Ističe da je, u posljednjih dvadesetak dana, povećan broj pacijenata sa srčanim i moždanim udarom. „Usljed visokih temperatura i manjka tečnosti u organizmu, krv postaje viskoznija, gušća, te dolazi do stvaranja ugrušaka, odnos trombova, koji uzrokuju ova opasna stanja“, pojašnjava dr Vujanović i apeluje na stanovništvo da se zaštiti od posljedica visokih temperatura i komplikacija koje mogu nastati.
„Od 11.00 do 18.00 časova neophodno je izbjegavati boravak na otvorenom, koristiti zaštitna sredstva, unositi dovoljnu količinu tečnosti: hladnu vodu, zaslađene sokove, limunadu i cijeđeno vođe; smanjiti unos kafe i gaziranih pića.“ Neophodno je, napominje dr Vujanović, voditi računa o ishrani. „Izbjegavati prženu, začinjenu i masnu hranu, a pojačati unos voća i povrća“, dodaje.
Sve do kraja sedmice, meteorolozi najavljuju sunčano i veoma toplo vrijeme, sa dnevnim temperaturama oko 40 stepeni Celzijusovih. Prema trenutnim meteorološkim predviđanjima, od ponedjeljka, 19. avgusta, temperatura će biti u padu, za deset stepeni, ponegdje i više. Nakon padavina, ponegdje i obilnijih, u nastavku naredne sedmice možemo očekivati pretežno stabilno vrijeme.
S. Trkulja
